Analysis of magnetic resonance imaging in inhomogenous main magnetic field
Homojen olmayan ana manyetik alan kullanan manyetik rezonans görüntülemenin analizi
  1. Tez No: 255436
  2. Yazar: VOLKAN EMRE ARPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EYÜBOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada homojen olmayan ana manyetik alan kullanan manyetik rezonans görüntülemenin (MRG) analizi yapılmıştır. Homojen olmayan ana manyetik alanın, manyetik rezonans (MR) sinyaline etkisini anlamak için Bloch denklemi tabanlı sayısal bir model oluşturulmuştur. Oluşturulan sayısal model kullanılarak, manyetik alandaki homojenlikten sapma miktarıyla, MR sinyalinin enerjisinin, sönüm süresinin ve bant genişliğinin nasıl değiştiği incelenmiştir. Ayrıca manyetik alandaki homojenlikten sapma miktarıyla görüntüleme alanının nasıl değiştiği incelenmiştir. Homojen olmayan manyetik alandaki gürültü sinyalinin benzetimini yapmak için, homojen durum için geçerli gürültü modeli geliştirilerek yeni bir gürültü modeli oluşturulmuştur. Sayısal modelin geliştirilmesinden sonra homojen olmayan ana manyetik alan için görüntüleme algoritması geliştirilmiştir. Bu görüntüleme algoritması manyetik alandaki homojenlikten sapmadan dolayı oluşan bozulmaları düzeltmek içindir. Görüntüleme algoritmasının performansını test etmek için farklı görüntüleme parametreleri kullanılarak farklı seviyelerde gürültüye sahip MR sinyalleri oluşturulmuştur. Oluşturulacak sinyaller ve geliştirilen görüntü oluşturma algoritmasıyla görüntüler elde edilmiş ve elde edilen görüntülerdeki gürültü incelenerek homojen olmayan manyetik alan kullanan MRG sistemlerinin fizibilitesi hakkında bilgi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, analysis of Magnetic Resonance Imaging (MRI) in inhomogeneous main magnetic field is conducted. A numerical model based on Bloch equation is implemented for MRI, to understand effect of inhomogeneous magnetic field to Magnetic Resonance (MR) signal. Using the model, relations between inhomogeneity levels in main magnetic field with energy, decay time, bandwidth of the FID signal is investigated. Also relation between the magnetic field inhomogeneity and field of view is determined. To simulate measurement noise in the FID signal under inhomogeneous main magnetic field, noise model for MRI with homogeneous main field is altered. Following the numerical model development an image reconstruction algorithm for inhomogeneous main magnetic field is developed to remove undesirable effect of field inhomogeneity in image reconstruction. To evaluate capability of the reconstruction algorithm, the algorithm is tested for several input parameters which results in different noise levels in the FID signal. Then reconstruction errors are analysed to gain information about feasibility of MRI in inhomogeneous main magnetic field.