Light flicker evaluation of electric arc furnaces based on novel signal processing algorithms
Özgün sinyal işleme algoritmaları kullanarak elektrik ark ocaklarında ışık kırpışmasının değerlendirilmesi
- Tez No: 255444
- Danışmanlar: DR. ÖZGÜL SALOR, PROF. DR. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma çalışmasında, sistem frekansının saptığı durumlarda elektrik arkocaklarında (EAO) kırpışsma değerini hesaplamaya yönelik iki yeni kırpışmaölçer önerilmiştir. Bu yöntemlerde, gerilim dalgasını anlık ışık kırpışma algısınabağlayan analitik ifadelere dayanarak, IEC kırpışma ölçer standardına uygunbir kırpışma kestirim yöntemi uygulanmıştır. İlk yöntem, spektral ayrıştırmayöntemine dayalı ve Ayrık Fourier Dönüşümünün (DFT) kullanıldığı bir kırpışmahesaplama yaklaşımıdır. Bu yöntemde, temel frekanstaki değişim sebebiyleDFT algoritmasında oluşan kaçak etki, temel frekans etrafında spektral genlikdüzeltme yöntemi uygulayarak azaltılmaktadır. İkincisi ise, Kalman süzgeci kullanımınadayalı bir ışık kırpışması hesaplama yöntemidir. Bu yöntemde, Kalmansüzgeci kullanarak dalganın frekans spektrumundaki bileşenleri elde edilmekteve bu bileşenler ışık kırpışmasının hesaplanması için kullanılmaktadır. Frekansayrışımı Kalman süzgeçleme ile elde edildiğinden, frekans sapması olduğundaDFT'de oluşan kaçak etki gözlenmemektedir; bu da yöntemin sunduğu önemlibir avantajdır. Her iki yöntem de, hem sentetik veriler, hem de kırpışma derecesininve frekans değişiminin oldukça yüksek olduğu üç farklı EAO fabrikasındantoplanan saha verileri üzerinde test edilmiştir. IEC kırpışma ölçerin sayısaluyarlamasıyla yapılan karşılaştırmalar, yöntemlerin düşük hesaplama yükü ileışık kırpışması tespitinde başarılı sonuçlar verdiğini göstermektedir. Yöntemler,özellikle sistem frekansının kaydığı bozucu etkenlerin varlığında ve bunu izleyensistem geçici rejimleri gibi durumlar için uygundur, çünkü DFT'nin kaçak etkisini önlemekiçin uygulanan çevrimiçi örnekleme frekansı ayarı gereksinimi ortadan kaldırmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this research work, two new flickermeters are proposed to estimate the lightflicker caused by electric arc furnaces (EAFs) where the system frequency deviates significantly.In these methods, analytical expressions of the instantaneouslight flicker sensation are obtained beginning from a voltage waveform and theseexpressions are used to obtain a flicker estimation method based on the IEC (InternationalElectrotechnical Commission) flickermeter. First method is a spectral decomposition basedapproach using DFT to estimate the light flicker. The leakage effect of the DFT algorithmdue to fundamental frequency variation is reduced by employing spectral amplitudecorrection procedure around thefundamental frequency. Second method is a Kalman filter based approach, inwhich the frequency domain components of the voltage waveform are obtainedby Kalman filtering. Then these components are used to obtain the light flicker.Since the frequency decomposition is obtained by Kalman filtering, no leakageeffect of the DFT is involved in case of frequency deviations which is an importantadvantage. Both methods are tested on both simulated data and field data obtainedfrom three different EAF plants where the flicker level and frequency variation is considerably high.The comparison with the digital realization ofthe IEC flickermeter shows that the methods are successful in estimating light flicker withlow computational complexity. The methods are especially useful for conditions such asdisturbances and subsequent system transients where the system frequency deviatessignificantly, since the methods avoid the need for online sampling rate adjustment toprevent the DFT leakage effect.