Design guidelines for special education schools for children with autism design and appraisal of Private İlgi Special Education School
Otizmli çocuklar için özel eğitim okulları tasarım ilkeleri Özel İlgi Özel Eğitim Okulu?nun tasarım ve değerlendirmesi
- Tez No: 255459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN BALAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Otizm toplumda görülüş sıklığı giderek artan ve yalnız otizmi olan bireyi değil, ailesinin tüm üyelerini ve yakınlarının yaşantılarını da etkileyen yaygın gelişimsel bir bozukluktur. Otizmin bu gün bilinen bir tedavisi yoktur, tek ve en etkili yaklaşım biçimi eğitimdir. Otistik çocukların eğitiminde değişik yaklaşım biçimleri kullanılmaktadır. Çocuğun yaşı, belirtilerin ciddiyeti ve ağırlığı ve çocuğun zihinsel yeteneği seçilecek eğitim yaklaşımlarını belirlemektedir. Bu çalışmada diğer eğitim olanakları arasından özel eğitim okullarının mimari tasarımı üzerine odaklanılmıştır. Çalışmanın amacı, otizm tanısı konulmuş ve özel eğitim desteği alması gerekli görülen çocuklar için özel okul düzenlemenin mimari ana hatlarını belirlemektir. Bu mimari ilkelerin gelecekte benzer programlarla çalışacak mimarlara yol gösterici olacağı umulmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda bu tezin yazarı ve Mimar Kadri Atabaş tarafından gerçekleştirilen Özel İlgi Özel Eğitim Okulu tasarımının bir değerlendirmesini içermektedir. Bu çalışma sırasında edinilen bilgiler ışığında önceki tasarım yeniden değerlendirilmiş ve mimari tasarım yönünden, program öğeleri, doğal ışıklandırma, eğitim ve dolaşım mekanlarının düzeni, akustik yalıtım ve renk şemaları konularında gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Autism is a pervasive developmental disorder that is seen more and more in the society and it significantly affects the lives of not only those who have autism but also their families and close ones. There is no known cure for autism, the most effective treatment is education. The choice between the several approaches regarding the education of autistic children is shaped according to education choices, children?s age, the severity of symptoms and children?s intellectual capabilities. The thesis focuses on the architectural design of special education schools among other education opportunities. The aim is to draw architectural guidelines for the design of a special school for children who are diagnosed with autism and who require special education support. These architectural guidelines are hoped to aid architects who will work with similar architectural programs in the future. The study concludes with an appraisal of the design of Private İlgi Special Education School, realized by the author of this thesis and architect Kadri Atabaş. In the light of information gathered during the study, the preliminary design is evaluated. Suggestions are offered concerning the architectural design, in the subjects of program elements, natural lighting, layout of education and circulation spaces, acoustics and color scheme.