Bilgisayar destekli zihin haritalama tekniğinin ilköğretim 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, fene ve bilgisayara yönelik tutumlarına etkisi
Effect of computer based mind mapping technique on fifth grade students? academic achievements in science and technology lessons and attitudes towards science and computers
  1. Tez No: 255472
  2. Yazar: HANDE ÇAMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERALP ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı bilgisayar destekli ve kağıt üzerinde zihin haritalama tekniklerinin ilköğretim 5. Sınıf öğrencilerinin Fen ve Teknoloji dersindeki başarılarına, fene yönelik tutumlarına ve bilgisayara yönelik tutumlarına etkisini araştırmaktır.Çalışma 2007-2008 eğitim öğretim yılında İzmir'in Gaziemir ilçesinde Sarnıç İlköğretim Okulu'nda 62 beşinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Beşinci sınıf öğrencilerinden yansız olarak bir grup deney grubu, bir grup ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmada ön test ? son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmış, araştırma sonunda öğrenci görüşlerini belirlemeye yönelik nitel araştırma tekniklerinden görüşme tekniği kullanılmıştır. Deney grubunda güz döneminde kağıt üzerinde zihin haritalama tekniği 13 hafta süre ile uygulanırken bahar döneminde bilgisayar destekli zihin haritalama tekniği 13 hafta uygulanmış, kontrol grubunda ise her iki dönemde de öğretmen kılavuz kitabındaki etkinliklere bağlı kalınmıştır.Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre kağıt üzerinde zihin haritalama tekniği öğrencilerin akademik başarıları ve fene yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılık yaratmamıştır. Ancak bilgisayar destekli zihin haritalama tekniği fene ve bilgisayara yönelik tutumlarında anlamlı bit farklılık yaratmazken öğrencilerin akademik başarıları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık yaratmıştır. Görüşmelerde ise öğrenciler zihin haritalarını öğrenmeyi kolaylaştıran ve kalıcı kılan araçlar olarak değerlendirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of paper based and computer based mind mapping techniques on fifth grade students? academic success rates and attitudes towards science and computers in Science and Technology lessons.The study was conducted during fall and spring terms of 2007-2008 academic year in Sarnıç Primary School in Gaziemir Province in İzmir with 62 fifth grade students. A pre test ? post test control group design was used, and interview technique, which is one of the qualitative measurement tools, was applied so as to determine the perceptions of the students at the end of the study. In the trial group; paper based mind mapping technique was employed for 13 weeks in fall term and computer based mind mapping technique was used for 13 weeks in spring term whereas the lessons in control group were conducted according to the exercises in the lesson plans in teachers? book.The consequences of the study showed that paper based mind mapping technique did not make a significant difference in attitudes of the control and the trial group towards science and in their academic success rates. However, computer based mind mapping technique brought about a significant difference in the academic achievements in favor of the trial group; whereas it did not have a significant effect on their attitudes towards science and computers. In addition, in the interviews students considered mind maps as tools that facilitates learning and makes it long-lasting.