Ayçiçeği, keten tohumu, yulaf ve mürdüm eriği kurusu ile zenginleştirilmiş sütlü, acı (bitter) ve beyaz çikolataların raf ömrü boyunca bazı fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerinin araştırılması
Investigation of some physical, chemical and sensory properties of sunflower seed, flax seed, oat and dried damson plum enriched milk, dark and white chocolates during shelf life
- Tez No: 255475
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖTLEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalışmada ayçiçeği, keten tohumu, yulaf/pirinç ve mürdüm eriği kurusu ile zenginleştirilmiş sütlü, bitter ve beyaz çikolataların raf ömrü boyunca fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yeni formüle edilen çikolata çeşitleri 18± 1°C'de, 12 ay boyunca depolanmış ve depolama süresinin 0. ay, 1. ay, 3. ay, 6. ay, 9. ay ve 12. aylarında bazı fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri araştırılarak raf ömrü boyunca değişimi incelenmiştir.Çalışma sonucunda, beyaz, sütlü ve bitter çikolata tiplerine eklenen zenginleştirme bileşenlerinin çikolataların besleyici özelliklerini arttırdığı ve depolama süresi boyunca bazı fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerinin etkilendiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to enrich the milk, dark and white chocolates with sunflower seed, flax seed, oat/rice and dried damson plum, and to determine some physical, chemical and sensory properties of enriched milk, dark and white chocolate. The chocolate samples were stored at 18± 1° C which was to the optimum temperature for chocolate during shelf life. At 0. , 1st, 3rd, 6th, 9th and 12th months some physical, chemical analyses and sensory attributes of chocolate samples were determined to investigate the variation of sample composition.As a result of the study, enrichment components increased the nutritional values of white, milk and dark chocolates and some physical, chemical and sensory properties were affected during the storage period.