Web ortamında öğrenen hareketlerinin izlenmesi yolulya öğrenme stillerinin tahmin edilmesi
Learning styles prediction based on monitoring learner behaviors in web environment
  1. Tez No: 255474
  2. Yazar: NİLÜFER ATMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA M. İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde web ortamında öğrenenlerin arayüz hareketlerinin izlenmesi yoluyla öğrenme stillerinin tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Bu sayede kendini uyarlayabilen eğitim sistemlerine, öğrenen ve kurs yöneticilerine öğrenme stili bilgisi sağlanması göz önünde bulundurulmuştur.Öğrenme stili modeli olarak Felder ve Silverman Öğrenme Stili Modeli seçilmiştir. Modeldeki etkin/yansıtıcı ve görsel/sözel boyutlar incelenmiştir. Öğrenenlerin ara yüz hareketleri, İngilizce dersinde bir konuda öğretim alırken web ortamında kaydedilmiştir. Öğrenenlerden gelen veriler literatür tabanlı yaklaşım ile otomatik olarak modellenmiştir.Araştırma tarama modelinde betimsel bir araştırmadır. Web ortamında, öğrenen hareketlerinden elde edilen verilen çözümlenmesi ile tahmin edilen sonuçlar ile Öğrenme Stili Ölçeğinden gelen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Sonuçlar görsel/sözel boyut için %70,00; etkin/yansıtıcı boyut için %73,07 düzeyinde Öğrenme Stilleri Ölçeği ile tutarlı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu tez kapsamında ayrıca Felder ve Solomon Öğrenme Stilleri Ölçeğinin Türkçeye uyarlama geçerlik ve güvenirlik çalışması da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, our goal is to predict learning styles of learners with the help monitoring learner interface actions. In this case, learning styles information could be provided to adaptive educational systems, learners and course administrators.Felder and Silverman Learning Styles Model is chosen and dimensions of active/reflective and visual/verbal were investigated in this study. In web environment, with the subject of English course, the behaviors of learners were monitored. The data from learner actins were analyzed through literature based automatic student modeling.Descriptive survey model is used for research model. The results from Index of Learning Styles and predicted learning styles through analyzing behaviors of learner in web environment were compared. For visual/verbal dimension 70,00% and for active/reflective dimension 73,07% precision were achieved.Also the Index of Learning Styles were translated to Turkish and the study of reliability and validity has been performed.