Kirişlerin elektromanyetik alan ile titreşim kontrolü
Vibration control beams via electromagnetic fields
- Tez No: 255477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN BALTACI, YRD. DOÇ. DR. MUTLU BOZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bilindiği üzere zamanla değişen manyetik alanlar iletken cisimler üzerinde girdap akımların oluşmasına neden olurlar. Bu girdap akımları da, manyetik alanla etkiye girerek zamanla değişen bir elektromekanik kuvvetin doğmasına sebep olur. Bu kuvvet, temassız bir dış etken olarak, titreşimi azaltıcı bir özellik göstermektedir. Talaşlı işlem tezgahlarında yüzey kalitesini arttırmak ve atılan malzemeyi azaltmak için titreşim kontrolü uygulanmaktadır (örn; dairesel testereler, taşlama tezgahları). Böylece üretilen ürünlerin kalitesi artmakta, ayrıca tesisin giderleri azalmaktadır.Bu çalışmada, ankastre alüminyum kirişin DC elektromanyetik alan altındaki titreşim davranışı deneysel olarak incelenmiştir. Elektromıknatısı sürecek bir akım kaynağı tasarlanıp üretilmiştir. Bu akım kaynağı üzerinde PI ve Histeresis olmak üzere iki farklı kontrol algoritması uygulanmıştır. Ayrıca sistemin COMSOL adlı bilgisayar programında titreşim analizi yapılmış ve elde edilen sayısal sonuçlar ile deney sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that, time-varying magnetic fields create eddy currents on conductive materials. This eddy currents which are affected by magnetic field, producing a time-varying electromechanical force. This force, which acts as a contactless external factor, has a viscous damping characteristic.In many metal working machines use vibration control for increasing surface quality and reducing chips (for example; circular saws, grinding machines). So that, the quality of manufactured product has increased and the total costs of the facility has decreased.In this study, vibration behaviour of a cantilevered aluminium beam under the DC electromagnetic field, is examined experimentally . A current source, which drive the electromagnet, is designed and produced. On this current source, two different control algorithms are applied, named PI and Hysteresis. Also, the system?s computer based vibration analysis have been made is the FEM software COMSOL. In the end; acquired numerical results and experimental results are compared.