Programlı öğretimin ilkelerine göre hazırlanan 4. sınıf kesirler ünitesi öğretim yazılımının bireysel ve grupla öğretim süreçlerinde kullanımının öğrencilerin başarı düzeyine etkisi
Effectiveness of fractions instruction software on 4. grade students' achievement
  1. Tez No: 255484
  2. Yazar: YİĞİT ÖZGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JALE BİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde İlköğretim 4. sınıf matematik dersi kesirler ünitesinin öğretiminde geleneksel öğretim ve bilgisayar destekli öğretimin öğrenci başarısına etkileri incelenmiştir. Çalışma 2007 ? 2008 eğitim öğretim yılı 2. döneminde İzmir İli Bornova İlçesi Suphi Koyuncuoğlu İlköğretim Okulu'nda, 112 dördüncü sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Geleneksel öğretimin kullanıldığı kontrol grubu, sınıf tabanlı bilgisayar destekli öğretimin (STBDÖ) uygulandığı deney1 grubu, aynı sınıfta kendi başına bilgisayar destekli öğrenme (KBBDÖ) yöntemini tam olarak uygulayan deney2 grubu ve KBBDÖ'yi tam olarak uygulamayan deney3 grubu olmak üzere 3 sınıf, 4 grup ile yürütülmüştür. 5 hafta süreyle devam eden araştırmada deney gruplarında araştırmacı tarafından geliştirilen Kesirler Öğretim CD'si (KÖC) uygulanmış ve öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır.Sonuçlara göre GÖ, STBDÖ ve KBBDÖ yöntemlerin her biri matematik dersi kesirler ünitesinin öğretiminde 4. sınıf düzeyinde öğrencilerin başarı sağlamasında etkili yöntemlerdir.
Özet (Çeviri)
In this research, effects of traditional instruction and computer assisted instruction methods on student achievements were studied on fractions teaching for math lessons on 4th grade primary school students,. This study was conducted in the second term of 2007 ? 2008 academic year, upon 112 fourth grade students from Suphi Koyuncuoğlu Primary School, in İzmir city, district of Bornova. During the experiment; control group learnt with traditional instruction (TI), experiment1 group learnt with classroom-based computer assisted instruction (CBCAI), the experiment2 group and the experiment3 group who studied in the same class learnt with stand-alone computer assisted learning (SACAL), experiment2 group students studied the Fractions Instruction CD (FIC) completely and experimental3 group students did not study FIC completely. There were 4 groups in 3 different classes in the study. During the 5 weeks instruction process; FIC which was evolved by researcher, was used in experiment groups and pretest-posttest control grouped experimental design was used.According to results, TI, CBCAI and SACAL methods were both successful on student achievement of teaching fractions in fourth grade. In comparisons of these three methods, no significant difference was detected.