Sarımsağın nötr model membranlarla etkileşmesinin biyofiziksel yöntemler ile incelenmesi
The investigation of the interaction of garlic, with neutral model membrane by using biophysical methods
- Tez No: 255498
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE SEVERCAN, PROF. DR. NADİDE KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezde, sarımsağın etken maddesi alliin'in model membranlarla etkileşmesi biyofiziksel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. FTIR (Fourier Transform Infrared) ve DSC (Diferansiyel Tarama Kalorimetresi) kullanılarak alliin'in farklı konsantrasyonlarının etkileri belirlenmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde sıcaklık, frekans, band genişliği ve ısı akışı gibi çeşitli parametreler göz önünde bulundurulmuş ve bu parametreler ile alliin konsantrasyonları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda membran faz geçişi, membran düzeni ve dinamiğindeki değişimler araştırılmıştır. Elde edilen veri sonuçları, kullanılan yöntemler için ayrı ayrı incelenerek alliin'in model membranlarla etkileşmesi moleküler düzeyde araştırılarak; membran üzerindeki etkileri ve konumu hakkında bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the interaction of alliin an active substance of garlic with model membrane was investigated by using biophysical methods. By using FTIR (Fourier Transform Infrared) and DSC (Differantial Scanning Calorimetry), the effect of various concentrations of alliin were determined. Several parameters such as temperature, frequency, bandwidth and heat flow were considered to analyze the experimental data using these technique. The relations between these parameters and different concentrations of alliin were investigated. Drug-induced variations among the membrane phase transition, membrane order and dynamics were studied. These DSC and FTIR results revealed information about alliin-membrane interactions and possible location of the drug in the membrane.