Şantiye yerleşim problemi çözümünde karınca koloni optimizasyonunun kullanımı
The use of ant colony optimization in solving site layout problems
  1. Tez No: 255512
  2. Yazar: GÜLBEN ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ORHAN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, bir şantiyede bulunan tesislerin en uygun yerlere yerleştiril-mesi amaçlanmaktadır. Böylece, proje maliyetinde önemli bir yer tutan taşıma giderlerinin azaltılması sağlanmaktadır.Çalışma kapsamında metasezgisel bir yöntem olan karınca koloni optimizasyonu tabanlı bir algoritma geliştirilmiştir. Algoritmanın etkinliği, literatürde ulaşılan veri setleri üzerinde test edilerek doğrulanmış ve sonuç olarak taşıma maliyetleri açısından daha ekonomik şantiye yerleşimi sağlanmıştır.Geliştirilen algoritma, devam eden Beydağ Barajı inşaatı projesine uygulanmıştır. Projede belirlenen altı adet sabit (baraj gövdesi, menba ve mansap batardoları, derivasyon tüneli, kum-çakıl ocağı ve kaya ocağı) ve beş adet geçici (depo, stok sahası, konvansiyonel elektrik ve beton santrali, silindirle sıkıştırılmış beton santrali ve prefabrike eleman üretim yeri) tesisin şantiye içerisinde yerleşimi yapılmıştır. Bu tesisler, mevcut yerleşim noktaları ile tesviye eğrili genel yerleşim planı kullanılarak belirlenen alternatif noktalara, iki farklı uygulamada atanarak şantiye yerleşimi gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen algoritma, mevcut yerleşim noktaları ve alternatif noktaların tanımlandığı yerleşimlerde, amaç fonksiyonunda sırasıyla %44.9, %54.6 oranında azalma elde ederek daha uygun sonuçlar üretmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to realize the allocation of site facilities to the most appropriate locations. Thus, reduction of transportation costs, which cover a significant amount in the project cost, is provided.An algorithm based on a metaheuristic method entitled ant colony optimization was developed within the scope of the study. Tests were performed on data sets taken from the literature to justify the effectiveness of the algorithm, and more economic site layout in terms of transportation costs was achieved as a result.Developed algorithm was applied to the ongoing Beydağ Dam construction project. Six fixed (dam body, upstream and downstream cofferdams, diversion tunnel, sand-gravel pit and rock quarry) and five temporary (storage, stockyard, conventional power and concrete plant, roller compacted concrete plant and pre-fabricated component production site) facilities in the project were located within the site. These facilities were assigned to current allocation points and alternative points, which were defined using the contour lines of the terrain, to achieve site layout in two different applications. Developed algorithm generated better results for both current and alternative allocation points, in which reductions of 44.9% and 54.6% in the objective function were obtained respectively.