Anlamsal web için kişiselleştirilebilir ontoloji tabanlı erişim denetimi ve politika yönetimi
Personalizable ontology based access control for semantic web and policy management
  1. Tez No: 255514
  2. Yazar: ÖZGÜ CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT OSMAN ÜNALIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Anlamsal Web, bilginin paylaşılmasını ve yeniden kullanımını sağlamak için, biçimsel anlambilimini kullanarak makinelerin diğer makineler ile haberleşmesine izin vermektedir. Ancak, bilginin paylaşılması gizlilik, erişim denetimi, kimlik denetimi, yetki ve veri bütünlüğü gibi güvenlik gereksinimlerini getirmekte; böylece, Anlamsal Web teknolojilerinin güvenliğini sağlayacak etkili düzeneklere gereksinim duyulmaktadır. Politika, bir kaynak için o kaynakta herhangi bir değişiklik yapılmadan bir erişim denetim düzeneğinin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Bu tezde bilgiye erişimin ontoloji tabanlı bir yaklaşım ile gerçekleştirildiği bir Ontoloji Tabanlı Erişim Denetimi (Ontology Based Access Control - OBAC) önerilmektedir. Bu yaklaşımda, ontolojiler iki konuyu modellemek için kullanılmaktadır: (i) erişim denetim düzeneği (ii) kaynağın ve o kaynağa erişmek isteyen varlığın bilgisi. Geleneksel erişim denetim düzeneklerinde politikalar kaynağa erişimin denetiminde kullanılırken, bu tezde politikalar erişim denetiminde kişiselleştirmeyi gerçekleştirmek için seçeneklerin ve profillerin yönetiminde kullanılmaktadır. Bu tezde, kişiselleştirme için üç çeşit politika tanımlanmaktadır: etki alanı, profil ve seçenek politikaları.
Özet (Çeviri)
Semantic Web allows machines to share and reuse the information by using formal semantics to communicate with other machines. However, sharing the information brings security needs like privacy, access control, authentication, authorization and data integrity; thus, efficient mechanisms are needed to provide the security of Semantic Web technologies. A policy provides an access control mechanism for a resource without making any change in that resource. We propose an Ontology Based Access Control (OBAC) in which accessing the data is achieved by an ontology based approach. In this ontology based approach we use ontologies to model two issues: (i) model of the access control mechanism (ii) data of resource and entity which wants to access to that resource. In this work policies are used for the management of preferences and profiles in order to achieve access control for personalization, while in traditional access control mechanisms policies are used to control the access to a resource. Therefore, we defined three kinds of policies in this thesis: domain, profile and preference policies for a better personalization.