Temperlenmiş otomobil camlarının darbe dayanımının incelenmesi
Investigation of tempered automobile glass' impact strength
- Tez No: 255515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ TURGUT GÜRSEL, DOÇ. DR. MUSTAFA GÖLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Cam; saydamlık, oda sıcaklığındaki sertlik ve darbelere karşı dayanım gibi özellikler bakımından çeşitli mühendislik uygulamalarında ve özellikle de otomotiv sektöründe yaygın olarak kullanılır. Cama uygulanan işlemlerden biri de temperlemedir. Temperleme işlemi camlara sahip olduğundan 4 ? 5 kat fazla mukavemet kazandırmak amacıyla uygulanır. Temperlenmiş camlar kırıldıkları zaman keskin köşeleri olmayan parçalara ayrılır. Bu parçalar çevresindeki insanlara zarar vermeyecek kadar küçüktür. Otomobillerin yan ve arka camları temperlenmiş camlardır.Bu tezde, temperlenmiş ve temperlenmemiş otomobil camları, Pamukkale Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Makina Mühendisliği Bölümünde bulunan Instron Dynatup 9250 HV darbe cihazında teste tâbi tutulmuş, 145 adet numuneye 771 defa darbe uygulanmış ve darbe dayanım değerleri elde edilmiştir.Bu amaçla, ilk aşamada 4 mm ve 6 mm kalınlıklara sahip temperlenmiş ve temperlenmemiş otomobil camlarını hasara uğratan darbe enerjileri tespit edilmiştir. İkinci aşamada ise, üretilecek olan camlar farklı iklim bölgelerinde kullanılacağından dolayı, darbe deneyleri oda sıcaklığı dışında -20oC ve +40oC sıcaklıklarda da tekrarlanmıştır.Böylece temperlenmiş otomobil camlarının darbe dayanım değerlerinin belirlenmesi ile özellikle temperlenmiş otomobil camlarının geliştirilmesi açısından yararlı bir bilgi birikiminin oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Glass is widely used at various engineering applications, especially in automotive industry due to the reasons such as transparency, hardness at room temperature and high impact resistance. One of the processes to be applied to glass is tempering. Tempering process is applied to glass with the aim of providing 4 ? 5 times more resistance. When tempered glass is broken they go to pieces without sharp corners. These pieces are too small to injure people around them. Side and back glass of automobiles is tempered glass.In this study, tempered and untempered automobile glass was tested by using Instron Dynatup 9250 HV Impact Apparatus in Pamukkale University, Mechanical Engineering Department; impacts were applied to 145 samples for 771 times and the impact strength values were determined.In the first part of this thesis, tempered and untempered 4 mm and 6 mm thick automobile glass? impact energies, causing damages, were determined. In the second stage, impact experiments were performed at the environment temperatures of -20°C and +40°C, because the glass to be produced will be used in different climate zones.In this way, a useful source of knowledge especially for developing tempered automobile glass will be constituted by determining the values of tempered automobile glass? impact strength.