Domates (Lycopercicum esculentum)'te sarı yaprak kıvırcıklık hastalığına dayanıklı hatların DNA markörleri ile tespit edilmesi
Screening of the lines by DNA markers linked to resistant to yellow leaf Curl virus in tomato (Lycopersicum esculentum)
  1. Tez No: 255528
  2. Yazar: HİLAL BETÜL KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN TANYOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, 192 domates (Lycopersicon esculentum) bitkisinin domates sarı yaprak kıvırcıklık virüsüne (TYLCV) dayanıklılıklarının RAPD ve CAPS markör teknikleriyle tespit edilmesi amaçlanmıştır.Bitkilerin DNA'ları izole edildikten sonra CAPS primerleri (REX-F1- ve REX-R3) uygulanarak her bir bireyin primer bağlanma bölgesinin olup olmadığı belirlenmiştir. 192 örneğin 165'inde primer bağlanma bölgesi tespit edilmiştir. Daha sonra CAPS primerleri ile PCR'da çoğaltılan DNA fragmentleri TaqI restriksiyon enzimi ile kesilerek bitkilerin dayanıklılık geni bakımından homozigot ya da heterozigot oldukları belirlenmiştir. TYLCV'ye duyarlı bitki sayısı 151, heterozigot dayanıklı bitki sayısı ise 14 olarak bulunmuştur. Populasyon içerisinde homozigot dayanıklı bireyler tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 192 tomato (Lycopersicum esculentum) plants were screened for resistance to Tomato Yellow Leaf Curl Virus (TYLCV) using Random Amplified Polymorphic DNA (RAPD) and Cleaved Amplified Polymorphic Sequence (CAPS) marker techniques. After DNA extraction from plants, CAPS primers were applied and screened for primer annealing of gene locus. Out of 192 plants, 165 plants were detected containing gene locus. After that, the amplicons, obtained from PCR with CAPS primers (REX-F1 and REX-R3), were restricted with TaqI restriction endonuclease enzyme to identify whether the lines carrying resistance gene is homozygous or heterozygous. Hundred and fifty one plants were found to be susceptible and 14 out of 192 were heterozygous for the resistance gene. Rest of the plants did not have primer annealing sites and no homozygous resistant plants were found.