Bir endüstriyel kurutucunun performansının enerji ve ekserji yöntemi kullanarak belirlenmesi
Determination of an industrial dryer's performance with using energy and exergy method
  1. Tez No: 255529
  2. Yazar: MUHARREM TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ZAFER UTLU, PROF. DR. ARİF HEPBAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Kurutma endüstrisinde, istenilen özelliklere sahip kuru ürün elde etmek için maksimum düzeydeki suyun minimum enerji kullanımı ile uzaklaştırması amaçlanır. Ekserji analizi, son yıllarda, değişik ısıl sistemlerin tasarımı, işletilmesi ve performansının değerlendirmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlar arasında, enerji yoğun bir işlem olan kurutma büyük önem taşır. Bu tezde, gerçek işletme verisi kullanılarak, İzmir'de bulunan, yıllık üretim kapasitesi 24 milyon m2 olan bir seramik tesisinin enerji ve ekserji analizleri yapıldı. Kurutma sistemi, üç aşamada analiz edildi. 22 oC'lik bir referans (ölü hal) sıcaklığında sistemin her bileşeninin ve tüm sistemin ekserji yok oluşu ve verim değerleri hesaplandı. 2009 yılının Ocak ay'ı için, püskürtmeli (spray) kurutucunun enerji ve ekserji verimleri, sırasıyla, % 65,5 ve % 53,7 olarak bulundu. Dikey kurutucunun enerji verimi ise, % 39 olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
In the drying industry, it is aimed at utilizing a minimum amount of energy in order to remove the maximum moisture for the desired final conditions of the product. In the recent years, exergy analysis has been widely used in the design, operation and performance assessment of various thermal systems. Among these, drying, which is an energy intensive operation, is of a great importance. In this thesis, energy and exergy analyses of a ceramic plant, located in Izmir, with a yearly production capacity of 24 million m2 were performed using the actual operational data. Drying system was analyzed at the three stages. The values for exergy destruction and efficiency were calculated for each component of the system and the whole systems at a reference (dead state) temperature of 22 oC. For the month of January 2009, energy and exergy efficiencies of the spray dryer was found to be 65.5% and 53.7%, respectively. The energy efficiency of the vertical dryer was obtained to be 39%.