Effect of a temperature cycle on a rotating elastic-plastic shaft
Sıcaklık çevriminin dönen elastik-plastik mil üzerindeki etkisi
- Tez No: 255541
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET N. ERASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Sıcaklık çevrimi uygulanan, sıcaklığa bağlı akma gerilmesine sahip malzemeden yapılmışdönen bir mildeki gerilim dağılımı incelenmiştir. Düzlem şekil değiştirme koşulu ve milmalzemesinin Tresca akma kriteri ve ilgili akma kuralına uygun olduğu varsayılmaktadır.Sıcaklık çevrimi, milin yüzey sıcaklığının bir limit değerine kadar artırılması, busıcaklıkta bir süre tutulması ve referans sıcaklığına aynı oranda azaltılması olaraktanımlanmıştır. İzotermal mil elastik limit dönme hızı civarına kadar döndürülmekteve daha sonra milin dış yüzeyine sıcaklık çevrimi uygulanmaktadır. Bu durumda,başlangıçta tamamiyle elastik davranan milin merkezinde farklı akma koşullarına sahipiki plastik bölge aynı anda ortaya çıkmakta ve bu plastik bölgeler elastik bölgeyedoğru genişlemektedir. Fakat bir süre sonra plastik bölgenin genişlemesi sona ermekteve boşaltma bölgesi (unloading region) plastik merkeze doğru yayılmaktadır. Sonuçolarak mildeki gerilim dağılımı, sıcaklık çevrimiyle önemli ölçüde değişmekte ve bu damilde artık gerilmelerin (residual stresses) oluşmasına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The stress distribution in a rotating solid shaft with temperature dependent yieldstress subject to a temperature cycle is investigated. It is presumed that the shaftis in a state of generalized plane strain and obeys Tresca?s yield criterion and theflow rule associated with it. By the temperature cycle it is meant that the surfacetemperature of the shaft is increased to a limiting value, it is held at this temperaturefor a while, and then slowly decreased at the same rate to the reference temperature.The isothermal shaft is rotated up to around elastic limit rotation speed and thenthe temperature cycle is applied to the surface of the shaft. Even in an initiallypurely elastic shaft, two plastic regions with different forms of the yield conditionemerge simultaneously at the centre and expand into the elastic region. However, theexpansion of the plastic zone ceases soon thereafter, and an unloaded region spreadsinto the plastic core. It is shown that the stress distribution is altered significantly bythe temperature cycle, hence also leading to non-zero residual stresses at stand-still.