Effects of separate and intergrinding on some properties of portland composite cements
Ayrı ve beraber öğütmenin portland kompoze çimentolarının bazı özellikleri üzerine etkileri
- Tez No: 255557
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKYAY, PROF. DR. ÇETİN HOŞTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, İnşaat Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çimento Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çimento üretiminde çimento/klinker oranının arttırılması ve CO2 emisyonunun azaltılması için en önemli alternatif, portland çimentosu (CEM I) yerine portland kompoze çimentolarının (CEM II-III-IV-V) üretilmesidir. Bu çimentolar genellikle portland çimento klinkeri ile mineral katkıların birlikte öğütülmesiyle üretilir. Fakat, bu çimentoların farklı bileşenlerinin öğütülebilirlikleri arasındaki fark, tane boyut dağılımını ve diğer birçok özelliğini kayda değer bir biçimde etkileyebilir. Bu amaçla katkıların ve klinkerin ayrı öğütülmesi alternatif bir yol olarak düşünülebilir. Bu çalışmada, portland çimento klinkerine ek olarak doğal puzolan (tras), granüle yüksek fırın curufu ve kireçtaşının ayrı ve beraber öğütülmesinin, tane boyut dağılımına ve dolaylı olarak dayanıma olan etkileri çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the production of cement, to increase the cement/clinker ratio and decrease CO2 emission, the most important alternative is to produce mineral admixture incorporated cements (CEM II-III-IV-V) instead of portland cement (CEM I). These cements are usually produced by intergrinding the portland cement clinker and the mineral admixtures. However, the difference between grindabilities of the different components of such cements may cause significant effects on the particle size distribution and many other properties. For this reason, separate grinding of additives and clinker may be thought as an alternative. In this study, the effects of intergrinding and separate grinding on the particle size distribution and consequently on the strength of portland composite cements which contained natural pozzolan (trass), granulated blast furnace slag (GBFS) and limestone besides portland cement clinker were studied.