Preparation of antimicrobial films from the agricultural biomass
Tarımsal atıklardan antimikrobik filmler hazırlama
  1. Tez No: 255556
  2. Yazar: AYŞE GİZEM SEBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK BAKIR, PROF. DR. ZÜMRÜT BEGÜM ÖGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Genellikle gıda paketlemesinde kullanılan petro-kimyasal materyeller biyobozunur ve ekolojik bakımdan sürdürülebilir olmamalarından dolayı çevresel sorunlara neden olmaktadır. Bu çalışmada, besinsel işlevi olmayan bir tarım atığı olan, pamuk sapından özütlenen ksilan ile biyobozunur biyofilmler üretilmiştir. Buna ek olarak, biyofilmlere, titanyumdioksit sol-jeli kaplama veya TiO2 tozunu biyofilm oluşturma solüsyonuna ekleme yöntemleri ile antimikrobik özellik verilmiştir. Esherischia coli'ye karşı biyofilmlerin antimikrobik aktiviteleri test edilmiştir. İki sol-jel metodu arasında, farklı sıcaklıklarda kurutularak hazırlanmış biyofilmlerde, 120°C'de SiO2/TiO2 sol-jeli ile kaplanmış ticari ksilandan elde edilen biyofilmler siyah ışık kaynağı altında 2 saat aydınlatma sonucunda % 88±1, pamuk sapından özütlenerek elde edilen ksilandan oluşturulmuş biyofilmler ise %75±2 antimikrobik aktivite göstermiştir. SiO2 eklenmemiş TiO2 sol-jeli ile kaplanmış BWX biyofilmler aynı koşullar altında % 63±3, CSX-50 biyofilmler ise % 63±2 antimikrobik özellik göstermiştir. Sonuç olarak, en yüksek antimikrobik aktivite değeri SiO2 eklenmiş TiO2 sol-jeli kaplanmış biyofilmlerde elde erişilmiştir. Buna ek olarak, farklı konsantrasyonlarda TiO2 tozu eklenen örneklerde %100 fotokatalitik inaktivite 90 dakika siyah ışık aydınlatması sonucunda % 5 TiO2 tozu (toz/biyofilm katı ağırlığı) eklenen örneklerde gözlemlenmiştir.Biyofilmlerin biyobozunurluk özellikleri 180 gün boyunca toprağa gömülerek değerlendirilmiştir ve % 10 (toz/biyofilm katı ağırlığı) oranında TiO2 tozu eklenmiş CSX-50 biyofilmlerin % 91 oranında, TiO2 tozu eklenmemiş CSX-50 biyofilmlerin ise % 95 oranında biyobozunur oldukları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Mainly used food packaging materials are petro-chemical based polymers which present environmental problems since they are not biodegradable and ecologically sustainable. In this study, biodegradable biofilms are produced from xylan, extracted from cotton stalk which is an agricultural biowaste without nutritional value. Antimicrobial property was given to the biofilms with either titanium dioxide sol-gel coatings or titanium dioxide powder addition into the biofilm forming solutions. The antimicrobial activities of biofilms were tested against Escherichia coli. Among two different sol-gels coated and at different temperatures dried biofilms, BWX and CSX-50 biofilms treated at 120°C and coated with SiO2/TiO2 showed 88±1% and 75±2% antimicrobial activities, respectively. Same samples treated at the same conditions but coated with non-SiO2 added TiO2 sol-gel yielded 63±3% and 63±2% antimicrobial activities, respectively after 2 h black light illumination. So, it was determined that the highest photocatalytic antimicrobial property was achieved with SiO2/TiO2 coated biofilms. Moreover different concentrations of TiO2 powder were integrated into xylan based biofilms and 100% photocatalytic inactivation was gathered at 5% (w/w) TiO2 addition achieved at both biofilms at the end of 90 min black light illumination.Biodegradability properties of the biofilms were investigated in soil burial test during 180 days and 10% (w/w) TiO2 powder added CSX-50 biofilms were recorded to be 91% biodegradable where non-powder added blank biofilms was found to be 95% biodegradable.