An extended functionalist approach to memetics
Memetiğe genişletilmiş işlevci bir yaklaşım
  1. Tez No: 255615
  2. Yazar: UTKU KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN SOL, YRD. DOÇ. DR. ANNETTE HOHENBERGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Felsefe, Psikoloji, Anthropology, Philosophy, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Memetik, kültürel evrimin açıklanması için 1970'lerin sonlarında öne sürülenDarvinci bir yaklaşımdır. Bu tez memetiğin içerdiği problemlerin üstesinden gelmekamacıyla bir yaklaşım önermektedir. Bu tezde, kültürel evrimin birimlerinin fizikselgerçekliğin işlevsel soyutlamaları olduğu ve insan bilişsel süreçlerinin sınırlarındaolduğu ileri sürülmektedir. İnsan bilişsel süreçlerinin sınırları, insan bilişselsisteminin kültürel çevrenin bir parçası olduğuna uygun olarak, Clark ve Chalmers(1998) tarafından, genişletilmiş biliş hipotezi ile tanımlanmıştır. Buna bağlı olarak,insan bilişsel sistemi ve kültürel çevre en iyi bu ikisi üzerinde birlikte çalışılarakanlaşılabilir.Kültürel birimlerin ne olduklarının teşhis edilebilmesi hususunda da, bu tezde,genişletilmiş işlevselcilik yaklaşımı önerilmektedir. Bunun yanında deneysel birkültürel aktarım çalışması da yapılmış ve sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Memetics is a Darwinian approach to evolution of culture proposed in late 1970s.This thesis proposes an approach to Memetics, which is an effort to overcome someof the problems involved. It is argued in this thesis that units of cultural evolution arefunctional abstraction of physical reality and are realized within the boundaries ofour cognitive processes. The boundaries of human cognitive processes are defined byClark and Chalmers (1998) in their extended cognition hypothesis according towhich, human cognition is understood as a part of the cultural environment.Therefore human cognition and cultural environment can best be understood bystudying them together.As for identifying these units, an extended functionalist approach has been proposedand an empirical cultural transmission study has been conducted and explored in thethesis.