E-cosmic: A business process model based functional size estimation approach
E-cosmic: İş süreci modeli temelli fonksiyonel büyüklük kestirim yaklaşımı
  1. Tez No: 255616
  2. Yazar: MAHİR KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DEMİRÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Projelerin maliyet ve işgücü kestirimleri yazılımın büyüklüğüne bağlıdır. Bir yazılım ürününün büyüklüğüne, projenin mümkün olduğu kadar erken bir safhasında ihtiyaç duyulur. Geleneksel erken büyüklük kestirim yöntemleri büyüklüğü erken aşamada bulmakta fakat elle hesaplamadan dolayı öznelliğe ve tekrarlanamayan sonuç üretimine neden olmaktadır. Diğer taraftan otomatikleştirilmiş FBÖ hesaplama yaklaşımları yazılım geliştirme safhalarının oldukça ileri aşamasındaki yapılara ihtiyaç duyarlar.Bu çalışmada, iş sureçleri temel alınarak fonsiyonel büyüklük ölçümünü hesaplamak ve otomatikleştirmek için e-Cosmic olarak adlandırılan bir yaklaşım geliştirilmiştir. Iş süreçmodelindeki fonksiyonlar ve her fonksiyonun girdi ve çıktı ilişki çeşitleri tanımlanmıştır. Her ilişki çeşidinin büyüklüğü, COSMIC ölçüm elkitabı temel alınarak uygun veri hareketleri atanması ile belirlenmiştir. Daha sonra, her fonksiyonun büyüklüğünü bulmak için ilişki çeşitleri büyüklüğü toplanır. Yazılım ürünün büyüklüğü ise bu fonksiyonların büyüklüğünün toplamıdır. Bu sürecin, iş süreçleri modeli temel alınarak otomatikleştirilmesi ARIS aracında bir kod sayfası geliştirilerek gerçekleştirilmiştir.Önerilen fonksiyonel büyüklük kestirim yönteminin (e-Cosmic) geçerlemesi için üç örnek olay incelemesi yürütülmüştür. Örnek olaylardaki ürünlerin büyüklüğü hem COSMIC FBÖ hem de Early and Quick COSMIC FFP olarak adlandırılan geleneksel bir erken kestirim modeli kullanılarak elle ölçüldü. Farklı yaklaşımların sonuçları karşılaştırıldı ve bulgular temel alınarak e-Cosmic yönteminin kullanılabilirliği tartışıldı.
Özet (Çeviri)
The cost and effort estimation of projects depend on software size. A software product size is needed at as early a phase of the project as possible. Conventional Early Functional Size Estimation methods generate size at the early phase but result in subjectivity and unrepeatability due to manual calculation. On the other hand, automated Functional Size Measurement calculation approaches require constructs which are available in considerably late software development phases.In this study we developed an approach called e-Cosmic to calculate and automate the functional size measurement based on the business processes. Functions and input and output relationship types of each function are identified in the business process model. The size of each relationship type is determined by assigning appropriate data movements based on the COSMIC Measurement Manual. Then, relationship type size is aggregated to produce the size of each function. The size of the software product is the sum of the size of these functions. Automation of this process based on business process model is performed by developing a script in the ARIS tool concept.Three case studies were conducted to validate the proposed functional size estimation method (e-Cosmic). The size of the products in the case studies are measured manually with COSMIC FSM (Abran et al, 2007) as well as using a conventional early estimation method, called Early and Quick COSMIC FFP. We compared the results of different approaches and discussed the usability of e-Cosmic based on the findings.