Evaluation and selection of CASE tools: A methodology and a case study
CASE araçlarının değerlendirilmesi ve seçimi: Bir metodoloji ve bir örnek incelemesi
- Tez No: 255617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALTAN KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Günümüz Bilgisayar Destekli Yazılım Mühendisliği (CASE) teknolojisi yazılım geliştirmede gereksinim analizinden dağıtıma kadar neredeyse her aktiviteyi kapsamaktadır. Organizasyonlar süreçlerini otomatikleştirmek ya da kolaylaştırmak amacıyla CASE aracı çözümlerini değerlendirmektedir. Bu araçlar insan kaynaklı hataları azaltırken süreçlerin kontrolünü, görünürlüğünü ve denetlenebilirliğini arttırmaktadır. Ne varki bu yararlara erişmek için, düşünülen süreçlerde kullanılmak üzere doğru araç ya da araçlar seçilmelidir. Piyasadaki araç sayısının fazlalığı göz önüne alınırsa bu kolay bir iş değildir. Doğru aracı seçmede başarısızlık projenin gidişatına sekte vurmanın yanı sıra ekonomik kayba da sebep olur. Bu tez çalışmasında, birçok aday arasından CASE aracı değerlendirmesi ve seçimi için bir yöntemler dizisi sunulmuşve bu çalışmayı literatürdeki benzer çalışmalardan ayıran noktalar açıklanmıştır. Ayrıca, yöntemler dizisi bir örnek olay çalışması üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today?s Computer Aided Software Engineering (CASE) technology covers nearly all activities in software development ranging from requirement analysis to deployment. Organizations are evaluating CASE tool solutions to automate or ease their processes. While reducing human errors, these tools also increase control, visibility and auditability of the processes. However, to achieve these benefits, the right tool or tools should be selected for usage in the intended processes. This is not an easy task when the vast number of tools in the market is considered. Failure to select the right tool may impede project?s progress besides causing economic loss. In this thesis study, a methodology is proposed for CASE tool evaluation and selection among various candidates and the points that separate this work from similar studies in the literature are explained. Moreover, the methodology is performed on a case study.