Utility analysis and computer simulation of RFID technologies in the supply chain applications of production systems
Üretim sistemlerindeki tedarik zinciri uygulamalarında RFID teknolojilerinin fayda analizi ve bilgisayar benzetimi
- Tez No: 255618
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. P. ERHAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tezde, düşük miktar yüksek değerde olan ürün durumunda RFID teknolojilerinin kullanımının uygulanabilirliği, gerçek bir firmanın üretim süreçlerine yoğunlaşılarak ele alınmıştır. İlk olarak, firmanın süreçleri incelenmiş ve ilgili problemler belirlenmiştir. Doğru bir model elde etmek için ayrık olay benzetimi tekniği kullanılarak mevcut durumun benzetimi düzenlenmiştir. Mevcut durumun modellenmesinin yanı sıra, bu benzetim modeli farklı senaryoları ve bunların firmanın üretimine etkilerini analiz etmek için esnek bir platform sağlamaktadır. Sonrasında, RFID teknolojilerinin kullanımını da içeren çeşitli senaryolar incelenmiş ve bu senaryoların sonuçları, üretimi, yarımamul envanterini, gecikmeleri ,nakliyeyi ve başlangıç yatırımını göz önünde bulunduran karlılık analizine gore kıyaslanmıştır. Son olarak, düşük miktar yüksek değerde ürün portföyüne sahip şirketlere yol göstermek amacıyla sonuçların ve çıkarımların analizi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the feasibility of deploying RFID technologies in the case of ?low-volume high-value? products is considered by focusing on the production processes of a real company. First, the processes of the company are examined and associated problems are determined. Accordingly, a simulation of the current situation is constructed by using the discrete event simulation technique, in order to obtain an accurate model. In addition to modeling the current situation, this simulation model provides a flexible platform to analyze different scenarios and their effects on the company production. Next, various scenarios including RFID technology deployment are examined, and their results are compared with respect to profit analysis which takes into consideration the changes in the production, work in process (WIP) inventory, stockouts, transportation and initial investment. Finally, the analysis of the results and conclusions are given in order to provide guidance for companies with ?low-volume high-value? product portfolios.