E-performance of Turkey and a new e-transformation metric system
Türkiye'nin e-performansı ve yeni bir e-dönüşüm metrik sistemi
  1. Tez No: 255619
  2. Yazar: GÜLGÜN AFACAN
  3. Danışmanlar: DR. ALİ ARİFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan sürekli gelişme ve yeniliklerden etkilenmekte olan devletler, bilgi ekonomisine geçiş ve küresel dünyada rekabet güçlerini arttırmak amacıyla e-dönüşüm sürecini başlatmışlardır. Devletler, e-dönüşüm yolunda ilerleme kaydedebilmek amacıyla ne kadar mesafe aldıklarını öğrenmeye gereksinim duymaktadır. Bu tez, e-dönüşüm değerlendirme sürecinde devletlere yardımcı olmak amacıyla bazı önemli e-devlet değerlendirme çalışmalarını baz alarak bir değerlendirme yöntemi önermektedir. Önerilen yöntem, kendine özgü metrikleri kapsayan altı kategoriden oluşmaktadır: ?Teknolojik Altyapı?, ?e-Toplum?, ?İnsan Kaynağı?, ?Politik ve Düzenleyici Ortam?, ?Ekonomi Ortamı? ve ?Web tabanlı Servis ve Uygulamalar?. Kategorilerde yer alacak metrik grupları incelenen çalışmalardaki yaygın olarak kabul edilen göstergelere dayanarak belirlenmiştir. Yöntemin uygulaması 30 ülke seçilerek, ülke verilerinin başlıca araştırma merkezlerinden elde edilmesi ile gerçekleştirilmiştir.Ayrıca, bu tez incelenen çalışmaların Türkiye'nin e-dönüşüm seviyesi konusundaki değerlendirmelerini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Affected by continuous developments and innovations in information and communication technologies, governments have initiated the e-transformation process to adopt the knowledge based economy and to be competitive in global world. Throughout their journey of e-transformation, governments need to learn where they are in order to shift their position to advanced level. To assist governments in their evaluation of e-transformation, this thesis offers a metric system derived from some of the well known e-government evaluation studies. The system proposed is composed of metrics distributed into six main categories: ?Technology Infrastructure?, ?e-Society?, ?Human Capital?, ?Political and Regulatory Environment?, ?Economy Environment?, and ?Online Services and Applications?. Set of metrics to be attached in these categories are determined in terms of widely recognized measures of the tools reviewed. In order to implement the system, 30 countries are analyzed gathering data published by major research institutions.Additionally, this thesis examines Turkey?s level on e-transformation from the perspectives of e-government evaluation studies reviewed.