Identifying the effects of education, activities and skills of information technology (IT) senior managers and their impact to the organization in the private sector
Üst düzey bilişim teknolojileri (BT) yöneticilerinin eğitimlerinin, becerilerinin ve aktivitelerinin etkilerinin ve özel sektördeki şirketlere etkilerinin belirlenmesi
- Tez No: 255636
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ OZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bilişim Teknolojileri (BT) günümüz iş dünyasının çok önemli bir parçası olarak görülmekte ve araştırmaların belirttiğine göre kendi maliyet masraflarının düşmesine ve bilginin kalitesinin hız ile birlikte artmasına imkân sağlamış ve hala da sağlamaktadır. Öte yandan, CIO gibi üst düzey BT yöneticilerinin sahip olduğu departmanlarında ve onun diğer departmanlarla olan ilişkilerinde büyük önemtaşımaktadır. Bu araştırma bu etkilerin ve üst düzey BT yöneticilerinin beceri ile beraber aktivitelerin belirlenmesini ve özel sektördeki şirketler içindeki etkilerini incelemektedir. Bundan önceki araştırmalar BT/BS (Bilişim Sistemleri) yöneticilerinin becerilerinin ve BT/BS departmanlarına etkilerinin ve ayrıca o beceri ve görevlerin listelenmesini içeriyordu. Bunun yanı sıra, önceki araştırmalarda BS/BT yöneticilerinin becerileri, BS/BT yöneticilerinin BT/BS departmanlarına etkilerini ve BS/BT departmanlarının organizasyona olan etkileri üzerine yoğunlaşmışlardır. Bu araştırma BS/BT yöneticilerinin önemine ve sadece özel sektördeki firmaların değil ayrıca kamu kuruluşlarının ve diğer endüstri alanlarındaki BS/BT yöneticilerinin önemine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Information Technology (IT) is considered as a very important part of today?s world of business and researches indicate that it helped and still helps companies to lower their costs and increase the information quality with speed. On the other hand, Senior IT Managers, such as Chief Information Officers (CIO) roles are very important in the IT department more than other department?s relationships with their senior managers. This study investigates the identification of the effects and importance of the activities and skills of senior IT managers and their impact to the organization inthe private sector. Previous studies generally studied the IS/IT Managers skills and their effects to the IS/IT department and also listed those skills and tasks. Also literature researchers focused on IS/IT managers skills, IS/IT managers effects to the IT/IS departments and IS/IT departments effects to the organization. This research study helps to highlight the importance and role of IS/IT Managers within not only private but also public sector organizations and other industries.