SIP phone application on single board computer with arm microprocessor
Arm mikroişlemcili bir mini bilgisayarda SIP telefon uygulaması
- Tez No: 255693
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu Yüksek Lisans Tezinde günlük hayatımızda kullandığımız multimedyalı el aletleri üzerinde çalışılmıştır. Bu aletlerle resim ve video izleme, internette sörf ve alışveriş gibi işlemler yapılabilmesi, kullanımını arttırmaktadır. Çalışmada bunların yanı sıra internet ağı üzerinden SIP protokolü kullanarak VoIP adı verilen sesli görüşme de yapabilmesi üzerinde çalışılmıştır.Uygulama olarak 32-bit mikroişlemci S3C2440, 64 MB Flash ROM, 64 MB SDRAM bellek kullanılmıştır. Klavye, mouse, bluetooth, flash bellek gibi çevre birimlerini kullanabilmek için bir USB kontrolör, internet bağlantısı için bir LAN kontrolör ve 4,3? büyüklüğünde dokunmatik LCD ekran kullanılmıştır. Bu donanımların yanı sıra depolanabilir veri alanını arttırmak için hafıza kartı eklenmiştir. İnternet üzerinden sesli görüşmelerin rahat yapılabilmesi için mini bilgisayar içerisine ses giriş-çıkış üniteleri monte edilmiştir.Çalışmalar Microsoft firmasının Platform Builder yazılımı kullanılarak Windows CE 5.0 işletim sistemi üzerinde yapılmıştır. Microsoft Embedded Visual C++ yazılımı kullanılarak tüm donanımlara uygun sürücüler hazırlanmıştır.Yapılan çalışma sonucunda gerekli donanımlar çalıştırılmış olup hem istenilen multimedya özellikleri kullanılmış hem de internet üzerinden sesli görüşme yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Master Thesis, the multimedia hand tools that we use in our everyday life have been studied. The applications such as image and video monitoring, internet surfing and shopping with these devices increase their usage. In addition to the applications mentioned above, a VoIP called voice communication technique, using SIP over the internet, has been investigated.In this application 32-bit microprocessor S3C2440, 64 MB Flash ROM, 64 MB SDRAM memory is utilised. For the connection of the peripherals such as the keyboard, mouse, bluetooth a USB controller is used and for the internet connection a LAN controller and a 4,3? touch-screen LCD display utilised. In addition to the hardware a listed above, a memory card is added to expand the data storage. In order to implement the voice communications conveniently over the internet, voice input&output units are added in the mini-computer.This work has been done over Windows CE 5.0 operating system using the Microsoft Platform Builder. The drivers are prepared for all hardware on board using the Microsoft Embedded Visual C++.As a result of the study, all needed hardware was run and both the multimedia features and the voice calls are implemented.