Karapınar (Konya) tarihsel çölleşme alanı topraklarının uzun süreçte badem-akasya altındaki kalite değişimleri
Changes of soil quality of historic Karapınar (Konya) deserification soils under long-term almond and acacia
- Tez No: 255694
- Danışmanlar: PROF. DR. ALHAN SARIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Ziraat, Archaeometry, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı kuraklık ve rüzgar erozyonu etkisinde kalan Karapınar rüzgar erozyonu koruma sahasında geleneksel badem ile koruma sonrasında dikimi yapılan akasya bitkilerinin toprak agregat yapısı ve oluşumuna etkisini saptamaktır. Çalışma sonrasında, badem-akasya birlikteliğinin arazi koruma çalışmalarına etkisi nicel olarak ortaya konulmuştur.Proje kapsamında yapılan fiziksel, kimyasal, mineralojik ile mikromorfolojik analizler badem ve akasya birlikteliğinin toprakların özellikle fosfor ve organik madde içeriğini tarım yapılan topraklara oranla çok yüksek düzeyde arttırdığını ortaya koymuştur. Sonuçta; İç Anadolu insan peyzajında (anthroscape) özellikle erozyon çalışmalarında badem-akasya dikiminin toprak kalitesi üzerine olumlu etki yaptığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to determine the effects on the soil aggregate structure and its formed of planting acacia plant after protection with classic almond in Karapınar wind erosion protection area that had a bearing upon drought and wind erosion. In the result of the study was quantitively determined effect on land protection studies of almond-acacia association.The research was presented that almond and acacia association increased especially phosphor and organic matter contents of soils compared to cultivated soils. In conclusion, it was determined that almond-acacia plantation performed positive effect on the soil quality in Center Anatolia anthroscape and specially erosion studies.