Inconel 718 alaşımının tel erozyon ile işlenmesinde işleme parametrelerinin yüzey pürüzlülüğüne etkisi
Effects of process parameters on surface roughness in WEDM of inconel 718 alloy
  1. Tez No: 767792
  2. Yazar: MERVE CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇAKIR, PROF. DR. ALPER UYSAL, PROF. DR. SABRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tel erozyon ile işleme yöntemi üretim ve havacılık alanlarında önemli bir rol oynayan ve geleneksel olmayan elektro-termal bir işleme yöntemidir. Karmaşık yapılı parçaların üretiminde yaygın olarak kullanılan bir teknoloji olmasının yanı sıra; daha yüksek boyutsal doğruluk ve yüzey kalitesi ile karmaşık şekillerin işlenmesine yardımcı olur. Bu deneysel çalışmada kullanılan iş parçası malzemesi, havacılık alanında yaygın olarak kullanılan malzemelerden biri olan Inconel 718'dir. Inconel 718; yüksek sertlik ve tokluk, iyi mekanik mukavemet, iyi oksidasyon-korozyon direnci, yüksek sürünme direnci ve yorulma dayanımı gibi iyi özelliklere sahip Nikel-Krom esaslı süper alaşımlardan biridir. Bu çalışma; Inconel 718 malzemesi üzerinde tel erozyon ile işlemenin deneysel araştırmasına odaklanmakta ve aynı zamanda darbe süresi, darbe ara süresi, tel hızı, tel gerilimi ve açık-devre gerilimi parametrelerinin, iş parçasının yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Bu proses parametreleri, yüzey pürüzlülüğünün iyileştirilmesi ve elektro erozyon ile işleme süresi üzerinde kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı ise Inconel 718'in yüzey pürüzlülüğü için optimum işleme parametrelerini belirlemektir. Yapılan araştırma ve deneyler sonucunda; darbe ara süresinin artmasıyla Inconel 718 yüzey pürüzlülük değerlerinin iyileştiği ve darbe süresinin artışı ile birlikte ise yüzey pürüzlülük değerlerinde artış gözlemlendiği ortaya konmuştur. Ek olarak, açık devre geriliminin Inconel 718 malzemesinin tel erozyon ile işlenmesinde etkili bir parametre olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wire electrical discharge machining (WEDM) technology is an electro-thermal nonconventional machining process, which plays a significant role in manufacturing and aerospace applications. Besides being a widely used technology in the production of complex parts, it also helps to machine complex shapes with higher dimensional accuracy and surface finish. The machining technique of WEDM is to cut the conductive materials by using thermal energy between workpiece and tool without direct contact. The workpiece material used in experimental investigation is Inconel 718, which is one of commonly used in aerospace industry. Inconel 718 is one of the nickel–chromium based super alloys which has excellent properties like high hardness and toughness, good mechanical strength, better oxidation-corrosion resistance with high-creep resistance and fatigue strength. This study focuses on the experimental investigation of WEDM on Inconel 718 material and focuses on the influence of pulse and pulse off time, wire speed, wire tension and open-circuit voltage on surface roughness. These process parameters play a critical role on surface roughness improvement and machining time of electrical discharge machining. The objective of this study is to obtain optimum parameters for surface roughness of Inconel 718. As a result of the literature survey and experimental studies, it is concluded that the surface roughness of Inconel 718 is improved with the increase of the impact pulse off time, and an increase was observed in the surface roughness with the increase of the pulse time. In addition, It has been observed that open -circuit voltage is an effective parameter in wire electrical discharge machining of Inconel 718 material.