Zaman skalasında lineer olmayan sınır değer problemleri
Nonlinear boundary value problems on time scales
- Tez No: 255773
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. SERAP TOPAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İlk olarak Stefan Hilger tarafından doktora tezinde [45] tanıtılan zamanskalası teorisi, sürekli ve ayrık analizi birleştiren bir teori olarak dikkatçekmiştir.Bu tezde zaman skalası üzerinde tanımlı, ikinci mertebe sınır değer problemlerinin(SDP) pozitif çözümleri için varlık teoremlerinin ispatlanmasının yanısıra Banach uzaylarüzerinde sürekli ve Carathéodory çözümlerinvarlığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The theory of time scale, initiated by Stefan Hilger in his PhD. thesis [45],is attracted attention as a theory that unify the discrete and the continuousanalysis.In this dissertation, besides the proving the existence theorems for positivesolutions of second order dynamic equations with different boundaryconditions, the existence of continuous and Carathéodory solutions of theboundary value problems on Banach spaces are also examined.