Development of a 3-camera vision system and the saddle motion analysis of horses via this system
Üç kameralı bir görüntü sisteminin gelistirilmesi ve geliştirilen bu sistem aracılığıyla atlarda eyer hareket analizi
- Tez No: 255825
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalısmanın amaçlarından bir tanesi, pahalı olmayan üç ticari kameradan olusanbir görüntü sisteminin gelistirilmesidir. Sistemin, büyük bir kalibrasyon hacmi (tipikolarak 6.5 m. en ve 0.7 m. yükseklik) içerisindeki nesnelerin hareket takibindekullanılması amaçlanmıstır. Bu nedenle, kamera kalibrasyonu için bir mekanizmatasarlanmıs ve üretilmistir.Çalısmanın ikinci amacı, bir görüntü sistemi kullanarak katı bir cisme ait kinematikverilere ulasmak üzere kullanılacak bir algoritmanın gelistirilmesidir. Bu algoritmadacismin üzerine yapıstırılmıs 3 adet isaretleyicinin belirlenmesi amacıyla özel filtrelerolusturulmustur. saretleyicilerin düzeltilen pozisyon verilerine optimum egrileroturtulmustur. Algoritmanın çıktıları cisim üzerindeki herhangi (görünür veyagörünmez) bir noktanın pozisyon, hız ve ivmesi ile cismin açısal hızı ve ivmesidir.Algoritmanın tekil konumları da belirlenmistir.Görüntü sistemini ve katı bir cismin kinematik verilerini elde etmek üzeregelistirilmis algoritmayı kullanarak, eyerlerin farklı atlara ait farklı yürüyüslerdekihareketleri incelenmistir. Atlar ve/veya yürüyüsleri arasındaki benzerlik vefarklılıklar incelenerek nicel sonuçlara ulasılmıstır. nsanların titresimine maruzkalma sınırları kullanılarak, dünyada ilk defa, farklı atlar ve yürüyüsler için günlükizin verilir sürüs süre ve uzaklıkları hesaplanmıstır. Ayrıca, yeni, nicel at konforgöstergeleri önerilmistir. Yapılan deneyler aracılıgıyla, bu göstergelerin deneyimlibinicilerin konfor algılamaları ile tutarlı oldugu gösterilmistir.Son olarak, MATLAB® kullanılarak, bu çalısmada önerilen algoritmalarıgerçeklestirmek üzere, bir bilgisayar kodu gelistirilmistir.
Özet (Çeviri)
One of the purposes of this study is to develop a vision system consisting of 3inexpensive, commercial cameras. The system is intended to be used for tracking themotion of objects in a large calibration volume, typically 6.5 m. wide and 0.7 m.high. Hence, a mechanism is designed and constructed for the calibration of thecameras.The second purpose of the study is to develop an algorithm, which can be used toobtain the kinematic data associated with a rigid body, using a vision system. Specialfilters are implemented in the algorithm to identify the 3 markers attached on thebody. Optimal curves are fitted to the position data of the markers after smoothingthe data appropriately. The outputs of the algorithm are the position, velocity andacceleration of any point (visible or invisible) on the body and the angular velocityand acceleration of the body. The singularities associated with the algorithm are alsodetermined.Using the vision setup and the developed algorithm for tracking the kinematics of arigid body, the motions of the saddles of different horses are investigated fordifferent gaits. Similarities and differences between horses and/or gaits are analyzedto lead to quantitative results. Using the limits induced by the whole body vibrationof humans, for the first time in the world, daily, allowable riding time and ridingdistances are determined for different horses and gaits. Furthermore, novel,quantitative horse comfort indicators are proposed. Via the experiments performed,these indicators are shown to be consistent with the comfort assessment ofexperienced riders.Finally, in order to implement the algorithms proposed in this study, a computer codeis developed using MATLAB®.