Booster disinfection in water distribution networks
Su dağıtım şebekelerinde ek klorlama uygulanması
  1. Tez No: 255831
  2. Yazar: ÇAĞLAYAN SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BURCU ALTAN SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Şehir içme suyu şebekelerinin dezenfektasyonu çoğunlukla ana su kaynağı olarak bilinen arıtma tesislerinden klor eklenmesi şeklinde yapılmaktadır. Bunun için bütün sistem çapında dezenfektant alt ve üst limitleri düşünülerek etkili bir dezenfektasyon sağlanabilmesi için artıma tesisinden yeterli miktarda klor konsantrasyonu sağlanması gerekmektedir. Ancak dezenfektanlar sistemde tepkimeye girdiğinden ve sönümlendiğinden arıtma tesisinden uygulanan klor, sistemde gerekli bakiye klor değerlerini sağlamakta yeterli olmayabilir ve bu durum su dağıtım şebekesinde su kalitesi problemlerine yol açmaktadır. Ayrıca klor gibi dezenfektanlar yan ürün oluşturduğundan kanserojen etkiye sahiptirler. Bundan dolayı sistemde sağlanan dezenfektanlar ve sağlık riski arasında bir denge kurulmalıdır. Bunun gibi durumlarda su dağıtım sistemine bir ya da daha fazla ek klor istasyonu kurulumu önerilmektedir. Bu yöntem sistemde kullanılan toplam dezenfektan miktarını azaltmakla birlikte sistem çapında daha düzgün bir klor konsantrasyon dağılımını sağlamaktadır. Bu tezde, söz konusu ek klor istasyonlarının en uygun planlanması ve enjeksiyon oranları incelenmiştir. Amaç, sisteme uygulanan klor dozaj miktarını en aza indirirken sistemde yeterli ve daha düzgün bir dağılıma sahip bakiye klor değerlerinin sağlanmasıdır. Değişken sistem hidroliği değerleri ve klor konsantrasyonları EPANET su şebekesi modelleme ve çözüm yazılımı ile elde edilmiştir. Su dağıtım şebekesine uygulanacak klor dozaj miktarının lineer olarak optimizasyonu amacıyla EPANET'in programcılar için geliştirme aracı kullanılarak EPANET ile interaktif çalışan C++ dilinde bir bilgisayar programı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Disinfection of the municipal water systems is mostly achieved by means of chlorine addition at water treatment plants known as sources. Thus, there should be an adequate chlorine concentration at the source for an effective disinfection throughout the system by considering upper and lower limits of disinfectant. However, since the disinfectants are reactive and decays through the system, chlorine added at the source may not be enough to maintain desired disinfectant residuals which may lead to water quality problems in the water distribution system. Moreover, the disinfectants such as chlorine has also an effect to be carcinogen due to formation of disinfectant by-products. Thus, the system should balance the amount of disinfectant supplied while minimizing the health risk. In such a case, it is recommended that one or more booster disinfection stations can be located throughout the system. Such a method can provide more uniform distribution of the chlorine concentration while reducing the amount of the disinfectant used. In this thesis, optimum scheduling, and injection rates of the booster disinfection stations have been searched. The objective is to minimize the injected mass dosage rate subjected to the provision of adequate and more uniform residual concentration in the network. Determination of variable network hydraulics and chlorine concentrations is held out by EPANET network simulation sofware. A C++ code was developed to interface with EPANET by means of the EPANET Programmer's Toolkit for linear optimization of the disinfectant mass dosage rate applied to the network.