Farklı kas uyarım teknikleri ve biyolojik geri bildirim bant kullanımının taekwondo yan tekme kinematiğine etkisi
The effects of different muscle activation techniques and the use of a bio-feedback band on the kinematics of taekwondo side kick
  1. Tez No: 988466
  2. Yazar: ELİF AYBÜKE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Taekwondo'da Yan Tekme (Yeop Chagi) kinematiğini geliştirmek amacıyla üç farklı kas uyarım yönteminin—Fonksiyonel Elektrik Stimülasyonu (FES), direnç bandı çalışması (RES) ve Biyolojik Geri Bildirim Bandı (BGBB)—etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemiştir. Rastgele atama ile dört gruba ayrılan (FES, RES, BGBB, Kontrol; her biri n=12) 48 elit Poomsae sporcusunda (24 kadın, 24 erkek) müdahale öncesi-sonrası kas aktivasyonu (sEMG) ve 3B kinematik ölçümler yapılmıştır. Ölçümlerde Noraxon MyoMotion 3B hareket analizi ve Noraxon Ultium EMG sistemleri kullanılmış; asimetri ve reaktif kuvvet indeksine (RKİ) ilişkin ek değerlendirmeler My Jump Pro ile yürütülmüştür. Gruplar arası karşılaştırmalarda, asimetri ve RKİ için istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). Buna karşılık, RES grubunda pivot bacak GM ve TFL'nin (µV) son test ortalamaları diğer koşullara göre anlamlı düzeyde ve yüksektir (p=0,018 ve p=0,006). FES, eklem hızlarında belirgin artışlar sağlamış; artışların olası mekanizması nöromüsküler zamanlama ve segmentler arası momentum aktarımıyla ilişkilendirilmiştir. Açısal ivmede ayak bileği son test değerleri gruplar arasında anlamlı farklılık gösterdiği ve RES grubunun BGBB'ye üstünlüğü post-hoc ile doğrulanmıştır (p=0,007). BGBB'nin özellikle GM ve BF kaslarının %MVIC artışlarında en yüksek kazanımları sağladığı ve lateral gövde fleksiyonunu azaltarak teknik doğruluğu desteklediği görülmüştür. Sonuç olarak, yöntemlerin etkileri farklı örüntüler sergilemiştir: RES kas aktivasyon (µV) amplitüdünü özellikle pivot bacakta artırırken, FES eklem hızlarını iyileştirmiş; BGBB ise %MVIC kazanımları ve gövde kontrolünde teknik optimizasyona katkı sunmuştur. Bulgular, antrenman planlamasında hedeflenen performans bileşenine göre yöntem seçiminin özelleştirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of three distinct muscle activation techniques—Functional Electrical Stimulation (FES), Resistance Band Exercises (RES), and the Biological Feedback Band (BGBB)—on the kinematics of the Taekwondo side kick (Yeop Chagi). Forty-eight elite Poomsae athletes (24 female, 24 male) were randomly assigned into four groups: FES, RES, BGBB, and control (n=12 each). Pre- and post-intervention assessments included surface electromyography (sEMG) and 3D motion analysis to evaluate muscle activation and joint kinematics. Measurements were conducted using the Noraxon MyoMotion 3D motion capture and Noraxon Ultium EMG systems, while asymmetry and Reactive Strength Index (RSI) were evaluated with the My Jump Pro app. No statistically significant differences were observed among the groups in asymmetry or RSI parameters (p>0.05). However, the RES group demonstrated notably higher post-test mean activation in the pivot leg gluteus medius and tensor fasciae latae (p=0.018 and p=0.006, respectively; large effect size). FES application resulted in significant improvements in joint angular velocity, likely associated with enhanced neuromuscular timing and intersegmental momentum transfer. Additionally, post-test values for ankle angular acceleration differed significantly among the groups, confirming the RES group's superiority over BGBB (p=0.007). BGBB, on the other hand, produced the greatest improvements in %MVIC for the GM and BF, contributing to enhanced technical precision by reducing lateral trunk flexion. In conclusion, each technique demonstrated distinct benefits: RES effectively increased muscle activation amplitude (µV), particularly in the pivot leg; FES enhanced joint velocity; and BGBB supported technical optimization through improved %MVIC and trunk control. These findings suggest that selecting a stimulation or activation method based on the targeted performance component may optimize Taekwondo-specific training outcomes.