Sezaryen operasyonlarında spinal anestezide kullanılan izobarik bupivakaine ilave edilen hiperbarik Meperidin'in farklı dozlarının anestezi kalitesine ve yan etki insidansına etkileri
The effects of different doses meperidine addition to isobaric bupivacaine on anaesthesia quality and incidence of side effects in spinal anaesthesia for caesarean section
  1. Tez No: 236118
  2. Yazar: MEHMET AKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN ATALAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
GİRİŞ: Spinal anestezi uygulanan hastalarda anestezi kalitesini artırmak, anestezi süresini uzatmak ve yan etki insidansını azaltmak amacıyla lokal anesteziklere adjuvanlar sıklıkla ilave edilir. Bu çalışmada, spinal anestezi yapılan elektif sezaryen operasyonlarında hiperbarik bupivakainle izobarik bupivakaine eklenen farklı dozlardaki meperidinin hasta ve cerrahi konfor, postoperatif analjezi süresi ve yan etki insidansı üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.MATERYAL VE METOD: Prospektif, çift kör, randomize olarak planlanan bu çalışma Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Anesteziyoloji Bölümü'nde yapıldı. Elektif sezaryen operasyonu yapılan 60 hasta 4 eşit gruba ayrıldı:Hiperbarik Bupivakain grubundaki hastalara (Grup HB) 10 mg hiperbarik bupivakain intratekal uygulandı. 5 mgr İzobarik Bupivakain + 35 mgr Hiperbarik Meperidin (Grup İB35), 5 mgr İzobarik Bupivakain + 30 mgr Hiperbarik Meperidin (Grup İB30), 5 mgr İzobarik Bupivakain + 25 mgr Hiperbarik Meperidin (Grup İB25), önce izobarik bupivakain ve sonra meperidin olacak şekilde 15 saniyelik süre içerisinde intratekal olarak uygulandı. Hastaların ateriyal kan basıncı, kalp atım hızı ve periferik oksijen satürasyonu operasyon öncesi ve operasyon sırasında 5., 10., 15., 20., 30. ve 50. dakikalarda, operasyon sonrası 1. ve 2. saatlerde ölçülerek kaydedildi. Motor blok, ağrı ve anestezi kalitesi 15., 30., 60., 90. ve 120. dakikalarda kayıt edildi. İlave olarak, duyusal blok seviyeleri, etkili analjezi süresi, operasyon sonrası dönemde duyusal ve motor bloğun çözüldüğü zaman ve yan etkiler kayıt edildi. Sürekli değişkenlerin analizinde Kruskal-Wallis ve Mann Whitney U testi kullanıldı. Kategorik değişkenlerin analizinde Ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Adjuvants are generally added to local anesthetics for increasing the quality and the duration of anesthesia and reducing the incidence of side effects of anesthetics in patients performing spinal anesthesia. In this study, we purposed to investigate the effects of different doses meperidine addition to isobaric bupivacaine on cardiovascular stability, postoperative analgesia and the comfort of patients and surgery in patients undergoing to elective caesarean section with spinal anesthesia.Materials and Methods: This prospective, randomized, double-blind study was performed in department of Anestesiology, Ataturk University Research Hospital. Sixty patients undergoing to elective caesarean section were divided equally into four groups: The hyperbaric bupivacaine group (10 mg, HB group), isobaric bupivacaine (5 mg)+hyperbaric meperidine (35 mg) group (IB35 group), isobaric bupivacaine (5 mg)+hyperbaric meperidine (30 mg) group (IB30 group) and isobaric bupivacaine (5 mg)+hyperbaric meperidine (25 mg) group (IB25 group). After administering of isobaric bupivacaine, hyperbaric meperidine was injected intrathecally in 15 s. Heart rate, noninvasive arterial blood pressure, oxygen saturation were recorded at 5., 10., 15., 20., 30. and 50. min before operation and the duration of operation and in the 1st and 2nd hours after operation in patients. Motor block, pain scores and the quality of anesthesia were recorded at 15., 30., 60., 90. and 120. Min Additionally, the sensory block levels, the duration of effective analgesia, regression time of the sensory and motor blocks and side effects were recorded. Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U-test were applied to analyze continuous data. X2 test was used to analyze categorical data.