A device for functional and cosmetic improvement of lagophtalmos due to facial paralysis
Yüz felcine bağlı gelen lagophtalmos'un işlevsel ve kozmetik olarak düzeltilmesinde yeni bir cihaz
- Tez No: 255849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BURAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada, yüz felcine bağlı göz kapağı problemlerinin düzeltilmesi icin geliştirilen yeni bir cihaz ve bu cihazın teknik kullanımı sunulmuştur. Felçli taraftaki üst göz kapağının tamamen kapanamaması gözde kuruma ve rahatsızlıklara sebep olur ve Lagoftalmus olarak adlandırılır. Bu tez çalışmasında 14 tavşana, geçici yüz felci oluşturmak için lokal anestezi yapılmıştır. Göz kapaklarına tekrar işlevsellik kazandırmak icin 4 tavşanın göz kapaklarının dışına, 5 tavşanında göz kapaklarının içine ferromagnetik çelik implantlar yerleştirilmiştir ve bu implantlar üzerinde cihazla oluşturulan manyetik kuvvet, göz kapağının kapanmasını sağlamıştır. Kontrol grubunu oluşturan diğer 5 tavşana ise cihaz bağlanmamıştır. Tüm denekler deney süresi boyunca gözlemlenmiş ve videoya kaydedilmiştir. Cihazı giyen hayvanlar ve kontrol grupları istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.Sonuçlar tedavi grubu hayvanlarının felçli gözü ve control hayvanlarının felçli gözü arasında büyük bir fark olduğunu göstermiştir. Ayrıca, göz kapağının içine implant yerleştirilmiş tedavi grubu,sağlıklı(felç olmayan) gözle farkedilir bir benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
A new device for the correction of eyelid problems due to facial palsy was studied. Lagophthalmos is the condition of the paralyzed eyelids' to close totally. It may cause drying and irritation .In this thesis, 14 rabbits were injected with local anaesthetics to induce temporary facial palsy and lagophtalmos. In order to provide functionality to the upper eyelids, ferromagnetic steel pieces were placed inside and outside of the eyelids of the rabbits. The device moves the eyelids by magnetically pulling the steel pieces. The control group (n=5) did not wear the device.The treatment group with external implant (n=4) and the treatment group with internal implant (n=5) made to wear device and tested. All animals were observed during the experiments and recorded to video tapes. The data collected from video records were analyzed to test the statistical difference between control and the treated groups. The results showed that treatment groups paralyzed eye and control groups paralyzed eye have significant differences. Furthermore, the treatment group with internal implant shows a noticeable similarity with the healthy(un-paralyzed) eye.