Karbondioksit lazerin farklı modlarda periorbital bölgedekietkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of carbon dioxide laser in different modes on the periorbital region
- Tez No: 997929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA CENK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, lazerin periorbital bölgede kırışıklık ve elastikiyet skorlarında yarattığı iyileşme dokümante edilerek karbondioksit lazer uygulama modları arasında rejuvenasyon bakımından fark olup olmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Pamukkale Üniversitesi Dermatoloji Polikliniği'ne 2021-2023 tarihleri arasında başvuran ve periorbital bölgeye karbondioksit lazer tedavisi uygulanan hastalar çalışmaya alındı. Hastane kayıtlarına bakılarak son 9 ay içinde periorbital bölgeyi ilgilendiren herhangi bir kozmetik ya da medikal tedavi almamış olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya 16'sında cerrahi, 17'sinde fraksiyonel başlık kullanılan toplam 33 hasta dahil edilmiştir. Cerrahi başlık (CB) kullanılan grupta, Fraxis duo (Fraxis Duo, Illoda, Suwon, South Korea) lazer cihazı ile, cihaz uygulama şablonunda belirtilen perioküler bölge rejuvenasyon dozları kullanılarak, kaz ayakları dahil üst ve alt göz kapağının etrafında kalan periorbital bölgeye karbondioksit lazerin cerrahi başlığı ile uygulama yapılmıştır. Fraksiyonel başlık (FB) kullanılan grupta, fraksiyonel lazerle tek geçişli atış yapacak şekilde uygulama yapılmıştır. Her iki uygulama, uygulama öncesi ve sonrası çekilen fotoğrafları ile aynı skorlar kullanılarak karşılaştırılmıştır. Hastaların genel alışkanlıkları hastalar ile iletişime geçilerek sorgulandığında ve elde edilen verilere bakıldığında sigara kullanımı gruplar arasında anlamlı farklılık göstermemiş olup, alkol kullanımında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Cilt bakımı, güneş kremi kullanımı ve dermatolojik hastalık öyküsü yönünden gruplar arasında farklılık saptanmamıştır. Hastaların Fitzpatrick deri tipleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Hastalarda, işlem sonrası komplikasyon olarak en fazla eritem ve yanma hissi gelişmiş, bunları ödem ve kaşıntı seyretmiştir. Hastaların kırışıklık gerileme yüzdesinin değerlendirilmesi bakımından; ön çekim fotoğraflarında 2.ve 3.ayda; sağ çekim fotoğraflarında 2.ayda; gözler kapalı çekimde 1., 2. ve 3.ayda; dermatoşalazis değerlendirmesi için yapılan çekimde dermatoşalaziste gerileme yüzdesinin değerlendirilmesi bakımından 2. ayda CB grubunda FB grubuna göre istatistiksel olarak daha iyi tedavi sonuçları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine whether there is a difference in regeneration between Decarbonized laser application modes by documenting the improvement of wrinkle and elasticity scores of the laser in the periorbital region. Patients who applied to Pamukkale University Dermatology Outpatient Clinic between 2021-2023 and underwent Decarbital carbon dioxide laser treatment were included in the study. By looking at the hospital records, patients who had not received any cosmetic or medical treatment related to the periorbital region in the last 9 months were included in the study. A total of 33 patients were included in the study, 16 of whom underwent surgery and 17 of whom used fractional caps. In the group using the surgical cap (SC), the Fraxis duo (Fraxis Duo, Illoda, Suwon, South Korea) laser device was applied to the periorbital region around the upper and lower eyelid, including crow's feet, using the periocular zone regeneration doses specified in the device application template, with the carbon dioxide laser surgical cap. In the fractional header (FH) group, the application was made in such a way as to make a single-pass shot with a fractional laser. Both applications were compared using the same scores with the photos taken before and after the application. When the general habits of the patients were questioned by contacting the patients and looking at the data obtained, smoking did not show significant differences between the groups, and it was found that there was a statistically significant difference between the groups in alcohol use. Decapitation was not significantly different between the groups. Decapitation was not significantly different between the groups. There were no differences between the groups in terms of skin care, sunscreen use and dermatological disease history. There were no statistically significant differences between the groups in terms of Fitzpatrick skin types of patients. In patients, erythema and burning sensation developed the most as complications after the procedure, followed by edema and itching. In terms of evaluating the wrinkle regression percentage of patients; in the pre-shooting photos 2.ve 3rd.on the moon; 2 in the right shooting photos.on the moon; 1 in a closed-eye shot., 2. and 3.per month; in terms of evaluating the percentage of regression in dermatoshalasis during the shot for dermatoshalasis evaluation 2. statistically better treatment results were found in the SC group per month compared to the FH group.