Adölesan idiyopatik skolyozlu çocuklarda core stabilizasyon eğitiminin solunum parametreleri, periferik kas gücü, denge , fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effect of core stabilization training on respiratory parameters, peripheral muscle strength, balance, functional capacity and quality of life in children with adolescent idiopathic scoliosis
  1. Tez No: 562532
  2. Yazar: SEFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİRAMİS ÖZYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Vertebraların frontal düzlemde 10° ve üzerindeki lateral fleksiyonu ile birlikte, aksiyal düzlemdeki rotasyon ve sagital düzlemdeki fizyolojik eğrideki düzleşme bileşenlerini içeren üç boyutlu deformitesi skolyoz olarak tanımlanmaktadır. Yapısal skolyozun %80'ini idiyopatik skolyoz oluşturur. Adölesan İdiyopatik Skolyoz (AIS) ise, puberte başlangıcından (10 yaş üzeri) büyüme plakları kapanana kadar olan dönemde ortaya çıkan idiyopatik skolyozun bir çeşitidir. AIS tedavisinde konservatif ve cerrahi tedavi seçenekleri bildirilmiştir. Konservatif tedavi gözlem, egzersiz ve ortez seçeneklerini içermektedir. AIS'de konservatif tedavinin primer amacı, eğrinin ilerlemesini önleyerek, sırt ağrısı, solunum problemleri, denge problemleri ve kozmetik deformasyonlar da dahil olmak üzere sekonder hasarları düzeltmek ve yaşam kalitesini iyileştirmektir. Konservatif tedavide özel egzersiz yöntemleri kullanılmaktadır. Core Stabilizasyon egzersizleri de bu yöntemlerden biridir. Bu çalışma ile AIS'li hastalarda Core Stabilizasyon eğitiminin solunum parametreleri, periferik kas gücü, denge, fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında yaşları 10-20 yıl aralığında olan AIS tanısı almış 30 çocuk hasta randomize şekilde deney ve kontrol gruplarına ayrıldı. Tüm hastalara solunum fonksiyon testi (SFT), respiratuar ve periferik kas gücü ölçümü, 6 dk yürüme testi (6 DYT) ve Biodex Balance System® cihazı ile postural stabilite ve stabilite limitleri testleri uygulandı. Deney ve kontrol gruplarına verilen egzersizler 8 hafta boyunca haftanın 6 günü evde, 1 günü fizyoterapist gözetiminde uygulandı. Kontrol grubuna geleneksel skolyoz egzersizleri, eğitim grubuna ise geleneksel skolyoz egzersizlerine ek olarak Core Stabilizasyon egzersizlerini içeren egzersiz programı verildi. Sekiz haftanın sonunda değerlendirmeler tekrarlandı. Veri analizi için SPSS Statistics 21.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The three-dimensional deformity of the vertebrae with lateral flexion in the frontal plane of 10 ° and in the axial plane and the flattening components in the physiological curve in the sagittal plane is defined as scoliosis. 80% of the structural scoliosis is idiopathic scoliosis. Adolescent idiopathic scoliosis (AIS) is a variant of idiopathic scoliosis occurring from the onset of puberty (above 10 years of age) until the growth plates are closed. Conservative and surgical treatment options have been reported in the treatment of AIS. Conservative treatment includes observation, exercise and orthotic options. The primary purpose of conservative treatment in AIS is to correct secondary damage including back pain, respiratory problems, balance problems and cosmetic deformations by preventing progression of the curve and improving quality of life. Specific exercise methods are used in conservative treatment. Core Stabilization exercises are also one of these methods. The aim of this study was to investigate the effects of Core Stabilization training on respiratory parameters, peripheral muscle strength, balance, functional capacity and quality of life in AIS patients. The study included 30 children aged 10-20 years with AIS who were randomly assigned to experimental and control groups. Pulmonary function test (PFT), respiratory and peripheral muscle strength measurement, 6 min walk test (6 MWT) and Biodex Balance System® device and postural stability and stability limits were applied to all patients. Exercises given to the experimental and control groups were administered under the supervision of a physiotherapist for 1 week, in the home 6 days a week for 8 weeks. Traditional scoliosis exercises were given to the control group. In addition to the traditional scoliosis exercises, the core exercise program was included for training group. At the end of eight weeks, evaluations were repeated. SPSS Statistics 21.0 program was used for data analysis.