Pricing and positioning of remanufactured products using a nested logit model
Kümelenmiş müşteri modeli kullanarak yeniden imal edilmiş ürünlerin fiyatlandırılması ve konumlandırılması
  1. Tez No: 255894
  2. Yazar: ESRA MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ürün gamı seçimi ve fiyatlandırılması bir imalat firmasının karlılığı açısından iki kritik stratejik karardır. Ayrıca yeniden imalat kullanılmış ürünleri ıskartaya ayırmak yerine onlarda artakalan değeri yakalayarak firmanın karlılığına önemli katkılar sağlayabilir. Bu çalışmada bu iki kavramı birlikte göz önüne alarak eski muadilleri ile birlikte aynı pazara sunmak üzere yeniden imal edilmiş ürünler kümesinden en iyi ürünleri seçerken aynı zamanda tüm ürünlerin fiyatlarının belirlenmesi üzerinde durulmuştur. Kar fonksiyonunu en büyüklemek amacıyla maliyet kısıtlı karışık tamsayılı doğrusal olmayan programlama modeli formüle ettik. Müşteri tercihi olasılıklı olup, bir ürünün faydasının onun fiyatı ve kalitesinin doğrusal bir fonksiyonu olduğu ve bir ürünün seçilme olasılığının o ürünün faydasının monoton artan fonksiyonuyla doğru orantılı olduğu varsayılmaktadır ve yerine kullanma kümeleme yapısıyla göz önüne alınmıştır. Bir temel model ve bunun bir eklentisi sunulmaktadır. Genişletilmiş modelde sunulan yeniden imal edilen ürünün birim üretim maliyeti modelde bir diğer karar değişkeni olarak kullanılarak bu ürünün en iyi kalite seviyesi belirlenmeye çalışılmaktadır. Elde edilen model iki yan probleme parçalanarak çözülmüştür. Fiyatlandırma problemi değiştirilmiş ve yeniden başlatılmış bir simpleks arama prosedürüyle çözülürken ürün gamı seçimi tam sayım yöntemiyle çözülmüştür. Yeniden imal edilen ürünlerin önceden varolan muadilleriyle birlikte satılmasının karlı olduğu durumların belirlenmesi için bazı sayısal çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Product line selection and pricing are two critical strategic decisions for a manufacturing firm in terms of profitability. Remanufacturing can also significantly contribute to the profitability of a firm by reusing the used products by capturing the residual value in them rather than discarding them. In this work, we consider these two concepts together and focus on selecting optimal products within a set of candidate remanufactured products to be offered by their existing counterparts in the same market as well as setting the optimal prices of existing products and their remanufactured versions simultaneously. We formulate a mixed-integer nonlinear programming model with a cost constraint in the aim of maximizing the profit function. The customer choice is assumed to be probabilistic in which the purchase probability is proportional to an increasing monotonic function of the utility which is a linear function of product quality and price for the product, and substitution is considered by a nested structure. A base model and an extension of it are proposed. In the extended model the optimal quality level of an offered remanufactured product is tried to be determined by taking its unit production cost of quality as another decision variable in the model. The resulting model is solved by decomposing it into two sub-problems. The pricing sub-problem is solved by a modified and restarted simplex search procedure whereas the product line selection problem is solved via complete enumeration. Some computational studies are made to identify the situations under which selling remanufactured products together with their existing counterparts is profitable.