A dynamic simulation model of carbon circulation and methane feedbacks in anthropogenic climate change
İnsan kaynaklı iklim değişiminde karbon dolaşımı ve metan döngülerini içeren bir dinamik simulasyon modeli
  1. Tez No: 255906
  2. Yazar: YEŞİM ATAĞ AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEREM SAYSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
İnsan kaynaklı iklim değişimi, yakın geçmişte ortaya çıkan en ciddi ve kontrolü zor çevresel sorunlardan biridir. Sorunun karmaşıklığı; atmosferdeki sera gazı yoğunluklarındaki artış kontrolsüz bir şekilde devam ettiği takdirde zararının çok ciddi olacağı, fakat bunu azaltma çalışmalarının maliyetinin de çok yüksek olduğu gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bugün sorunun ciddiyeti ve acil eylem gerekliliği sorgulanamaz olmasına rağmen, genellikle acil eylem yerine `bekle-gör' politikaları tercih edilmektedir. Bu eğilimin nedeni insanoğlunun, insan kaynaklı iklim değişiminin dinamiklerini anlaması ve bugünkü eylemlerinin gelecekteki sonuçlarını öngörmesindeki yapısal güçlüklerdir. İklim değişimi iyi bir `dinamik sistem problemi' örneğidir. Karmaşık dinamik yapısı içinde birçok gecikme, geribildirim ve belirsizlikler barındırır. Bu nedenle bu dinamik karmaşıklıkları açıklayan betimleyici ve basit modellerin yararı ve bunlara olan ihtiyaç tartışılmaz bir gerçekliktir.Bu çalışmanın amacı böyle bir dinamik simulasyon modeli oluşturmaktır. Bunun için karmaşık dinamik sistemleri kavramsallaştırmak, modellemek ve yapıları üzerine varsayımlar oluşturup gelecekteki davranışlarını öngörmek için güçlü bir araç olan `sistem dinamiği' yaklaşımı kullanılmıştır. Model, iklim sisteminin farklı bileşenlerini biraraya getirmekte ve karbon döngüsü, CO2, CH4, N2O gazlarının ısınımsal zorlamaları ve bunun neden olduğu sıcaklık değişimi ile birlikte karasal karbon emilim oranlarını etkileyen sıcaklık geribildirimini de içermektedir. Ayrıca permafrost erimesi ve metan geribildirim döngüleri için de bir gösterim şekli önermektedir. Model, kullanıcıya bu geribildirimler, emisyon senaryoları ve parametre belirsizliklerinin sera gazı yoğunlukları ve ortalama yüzey sıcaklığı değişimi üzerindeki etkilerini test edebilme imkanını sunmaktadır. Simulasyonun uzunluğu 1860'tan 2100'e 240 yıldır. Model yapısının geçerliliği dolaylı yapısal testlerle sınanmıştır. Model davranışını kalibre etmek için geçmişe ait emisyon ve sıcaklık verileri, modelin referans davranışında ise IPCC'nin IS92a emisyon senaryosu kullanılmıştır.Model bir interaktif öğrenme ortamına dönüştürülebilir ve kişilerin iklim değişiminin dinamikleri hakkındaki anlayışını geliştirmek ve farkındalıklarını arttırmak için bir araç olarak kullanılabilir. Ayrıca geliştirilerek, kullanıcıların farklı politika seçeneklerini test edip sonuçlarını gözlemleyebilecekleri bir web uygulamasına da dönüştürülebilir.
Özet (Çeviri)
The human induced climate change is the most serious and difficult environmental issue to manage that has emerged in the recent decades. The complexity of this problem lies in the fact that if the increase in atmospheric greenhouse gas concentrations continue in an uncontrolled manner, its potential damage can be very severe but the costs associated with the mitigation activities are very high. Although the severity of the problem and the need for urgent action are unquestionable today, people usually prefer `wait and see? policies instead of prompt action. One reason of this tendency is inherent difficulties of understanding the dynamics of anthropogenic climate change and anticipating the possible future results of today?s actions. Climate change is a good example of a dynamic systems problem. It embodies several delays, feedbacks, nonlinearities and uncertainties in its dynamically complex structure. Therefore, the need for and the usefulness of descriptive and simpler models that explain these dynamic complexities are undisputed.The aim of this study is to construct such a dynamic simulation model. The method used is system dynamics, which is a powerful approach to model and analyze complex dynamic systems to create hypotheses on structure and to predict future behavior. The model integrates several components of the climate system. It includes the carbon cycle, radiative forcing of CO2, CH4, N2O and induced temperature change as well as the temperature feedback affecting terrestrial carbon absorption rates. It also proposes a representation of the permafrost melting and methane feedback process. The model aims at enabling the user to test the effects of these feedbacks, the emission scenarios and parameter uncertainty on greenhouse gas concentrations and average surface temperature change. The simulation length is 240 years from 1860 to 2100. Model structure is validated with indirect structure tests. Historical emissions and temperature change data are used to calibrate the model behavior. Model reference behavior is based on IS92a emission scenario of IPCC.The model can be transformed to an interactive learning environment and be used as a tool to improve the public understanding about dynamics of climate change and to increase awareness. It is also possible to develop it and to transform to a web application that enables the users to test different policy options and observe the results.