Çalışma yaprakları ile lineer dönüşümler ve lineer dönüşümlere karşılık gelen matrislerin öğretimi
Teaching linear transformations and the matrices corresponding to them through worksheets
- Tez No: 255925
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada; yapılandırmacı öğretim yaklaşımına göre hazırlanmış çalışma yapraklarının kullanıldığı öğretim yöntemi ile geleneksel öğretim yönteminin, öğrencilerin lineer dönüşümler konusu ile ilgili akademik başarı ve lineer cebir dersine yönelik tutumlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmanın örneklemini, Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Matematik Eğitimi Anabilim Dalı'nda, aynı öğretim üyesinin ders verdiği iki farklı şubedeki 83 ikinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Şubelerden birisi rastgele örnekleme yöntemiyle, çalışma yaprakları kullanılarak öğrenmenin gerçekleştirildiği deney grubu ve diğeri de geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Uygulama, 2007-2008 eğitim yılının ikinci döneminde toplam 6 haftalık bir sürede gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri ?Çalışma Yaprakları?, ?Gelişim Kontrol Testi 1-2?, ?Lineer Dönüşüm Bilgi Testi?, ?Lineer Cebir Dersi Tutum Ölçeği? kullanılarak elde edilmiştir.Araştırmada öne sürülen hipotezleri test etmek için, bağımsız grup t-testi ve bağımlı t-testi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, lineer dönüşümler konusunun ve lineer dönüşümlere karşılık gelen matrislerin bulunması işleminin öğrenciler tarafından kavranmasında ve lineer cebir dersine karşı olumlu tutum geliştirilmesinde yapılandırmacı yaklaşıma göre hazırlanan çalışma yapraklarına dayalı öğrenmenin, geleneksel öğretim yönteminden daha etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmada gruplar arasında oluşan akademik başarı ve tutum puanı farkı literatürde rapor edilen başarı ve tutum puanı farklarıyla paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare a teaching method, based on the constructivist approach, in which worksheets were used and a traditional teaching method of their effects on students? academic achievements about linear transformations and attitudes towards linear algebra courses.The sample of the study consisted of 83 second-year students from two different groups taught by the same instructor, at the Department of Primary Mathematics Teaching of Kâzım Karabekir Education Faculty of Atatürk University. According to the random sampling technique, one of the groups was selected as the experimental group in which the instruction was carried out through the use of worksheets and the other was selected to be the control group in which the instruction was done through teacher-centered visualization method. The research was conducted in a six-week duration in the second semester of the 2007-2008 academic year. The data of the research were collected by the use of ?Worksheets?, ?Development Control Test 1-2?, ?Linear Transformations Knowledge Test?, and ?Attitudes to Linear Algebra Courses Scale?.In order to test the hypotheses of the research, independent sample t-test and dependent t-test were used. According to the results, it was found that, in the understanding of linear transformations and the matrices corresponding to these linear transformations and development of positive attitudes to linear algebra courses by the students, the learning based on worksheets prepared according to a constructivist approach was more effective than the teacher-centered method in which visualization technique was used. The differences in the scores of academic achievement and attitude found in the study parallels with those reported in the related literature.