Döner biyodisk reaktörlerde fenol giderimi
Phenol removal in a rotating biological contactor
- Tez No: 255938
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN KOCADAĞISTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada sabit yatak döner bir biyodisk reaktör sistemde, fenol içeren sentetik olarak hazırlanmış atıksuların arıtımı çalışılmıştır. Biyodisk sistemde, diskler biyofilm oluşumu için 1-2 mm çapında pomza ile kaplanmıştır. Reaktörün KOİ ve Fenol giderme performansı incelenmiştir. Tüm KOİ ve Fenol analizleri standart metotlara göre spektrofotometrede okunmuştur.Elde edilen KOİ ve Fenol giderme verimleri literatür değerleri ile karşılaştırıldığında yüksek olduğu görülmüştür. 500mg/L KOİ ve Fenol konsantrasyonu içeren sentetik atıksu 30 saat boyunca sisteme verildiğinde 15, 24, 32 mL/dak lık debiler için sırası ile %49-%52, %67-%70, %46-%51 oranlarında arıtılmıştır.Kullanılan sistemin önemli bir özelliği de 0,2539584-18,1806336 kg KOİ/m3.gün,0,09-8,64 kg Fenol/m3.gün yüksek hacimsel yüklemelerde ortaya koyduğu %90 ve üzeri verimlerdir.
Özet (Çeviri)
Synthetically prepared wastewater which was included phenol has been investigated in a rotating biological contactor system. Discs are covered by pumice which diameter 1-2 mm in a biodisc system for biofilter media. COD and Phenol removal performance of the reactor was investigated. All of COD and Phenol analyses were conducted according to standart methods with a spectrophotometer.The determined COD and Phenol removal efficiencies were high as literature and it was clearly observed. When synthetic wastewater containing influent 500 mg/L COD and Phenol concentration were studied durıng 30 hours, COD and Phenol remowal for flow rates of 15, 24 and 32 mL/min were observed as %49-%52, %67-%70, %46-%51 respectively.90 % and upper removal efficiencies under the 0,2539584-18,1806336 kg COD/m3d and 0,09-8,64 kg Phenol/m3d volumetric loading rate were one of the important characteristics of the system.