A mobile ammunition distribution system design on the battlefield
Muharebe sahasında mobil bir mühimmat dağıtım sistemi tasarımı
- Tez No: 255971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR YETİŞ KARA, DOÇ. DR. OYA EKİN KARAŞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Mühimmat savasın sonucunu belirleyen en önemli etmendir. Bu doktora çalısmasında muharebe sahasında bulunan birliklerin mühimmat ihtiyaçlarının istenen yer ve zamanda ve doğru miktarda karsılanması gereken askeri bir lojistik problem incelenmistir. Esas amacımız muharebe sahasında mühimmat dağıtımının planlanmasına yardımcı olabilecek bir karar destek sistemi gelistirmektir. Kapsamlı bir yazılı eser aramasından sonra önceden gelistirilmis olan modellerin problemimizi çözmeye yeterli olmadıkları gösterilmistir. Bu sebeple ayrıt tabanlı ürün akısına dayanan, O(n4) sayıda karar değiskeni ve kısıt içeren birmatematiksel model önerilmistir. Söz konusu model üç katmanlı ürün akıs modeli olup birden fazla ürün dağıtmakta, esnek olmayan zaman pencerelerini içermekte, ihtiyaç noktalarının birden fazla araç veya depo tarafından desteklenmesine izin vermekte ve iki farklı katmana tesis yerlestirmektedir. Daha sonra düğüm tabanlı ürün akısına dayanan ve sadece O(n3) sayıda karar değiskeni ve kısıt içeren bir matematiksel model gelistirilmistir. Modellerin çözüm zamanının iyilestirilmesi maksadıyla birçok geçerli esitsizlik gelistirilmis, bazı gerçek boyutlu senaryolar üzerinde modellerin performansları denenmis ve iyi sonuçlar elde edildiği gösterilmistir. Bu modeller temel alınarak yol atama-yerlestirme ve yerlestirme yolatama olmak üzere üç asamalı iki ayrı bulgusal yöntem gelistirilmistir. Hesaplama sonuçları önerilen yöntemler sayesinde karmasık gerçek problemlerin makul zamanlar içerisinde çözülebildiğini göstermektedir. Son olarak, muharebe boyunca birbirini izleyen zaman aralıklarında dağıtım ağını tasarlayan dinamik birmodel gelistirilmis ve statik modelden dinamik ortamlarda nasıl faydalanılabileceği gösterilmistir.
Özet (Çeviri)
Ammunition has been the most prominent factor in determining the outcome of combat. In this dissertation we study a military logistics problem in which ammunition requirements of the combat units, which are located in the battlefield, are to be satisfied in the right amount when and where they are needed. Our main objective is to provide a decision support tool that can help plan ammunition distribution on the battlefield. We demonstrate through an extensive literature review that the existing models are not capable of handling the specifics of our problem. Hence, we propose a mathematical programming model considering arc-based product-flow with O(n4) decision variables and constraints. The model is a three-layer commodity-flow location routing formulation that distributes multiple products, respects hard time windows, allows demand points to be supplied by more than one vehicle or depot, and locates facilities at two different layers. We then develop a new mathematical programming model with only O(n3) decision variables and constraints by considering node-based product-flow. We derive several valid inequalities to speed up the solution time of our models, illustrate the performance of the models in several realistically sized scenarios, and report encouraging results. Based on these mathematical models we propose two three-phase heuristic methods: a routing-first location-second and a location-first routing-second heuristic. The computational results show that complex real world problems can effectively be solved in reasonable times with the proposed heuristics. Finally, we introduce a dynamic model that designs the distribution system in consecutive time periods for the entire combat duration, and show how the static model can be utilized in dynamic environments