Standart seramik yapıştırıcılarının önemli kalite göstergelerinin analizinde taguchi yöntemi
Taguchi method for analyzing standard ceramic mortar?s important quality responses
  1. Tez No: 255995
  2. Yazar: OYA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SERMET ANAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, inşaat sektöründe kullanılan ve her türlü yapının içinde ve dışında uygulanabilen seramik yapıştırıcılarının çoklu performans karakteristiklerini geliştirebilmek için Taguchi Yöntemi kullanılmıştır. Yaklaşım çerçevesinde süreci etkileyen iç ve dış faktörler ve seviyeleri belirlenmiştir. Bu seviyelere göre L32(25) ve L4(22) ortogonal tasarımları kullanılarak tam faktöriyel deneyler yapılmıştır. Deneyler; varyans analizi ve faktör etkileri grafikleri yardımıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak hem faktörler için en iyi seviyeler bulunmuş hem de yeni çalışmalarda kullanılmak üzere faktörlerin etki dereceleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Taguchi Method was used for improving multiple responses of ceramic adhesives which are applied to interior and exterior surfaces of any kind of structure used in building industry. The control and signal/noise factors which affect the process and levels were determined within the framework of the approach. The full factorial experiments were made using orthogonal arrays L32(25) and L4(22) according to these levels. Experiments were analyzed by the factor affect graphs and variance analysis. As a result, the best levels for the factors were deduced as well as possible levels of factors to be used for the future studies.