Metro tünellerinde ve istasyonlarında havalandırma sistemleri ve Marmaray örneği
Ventilation systems in subway tunnels and stations and the case of Marmaray
- Tez No: 256006
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dünyada sanayileşme ile başlayan ve hızla devam eden kent nüfusunun artışı şehir içi ulaşım sorununu da beraberinde getirmiştir. Kent içi ulaşım sorununa en etkin çözüm bir yer altı raylı ulaşım ağı olan metro sistemidir. Günümüzde metro sistemleri sadece bir taşımacılık türü olmaktan çıkıp daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamada kentsel yapılandırma aracı ve temel faktör haline gelmiştir. Bu sebeple halkın kullanımı için hizmet verecek olan metro sistemlerinin daha çok tercih edilebilir hale getirilmesi gereklidir. Bunun için göz önüne alınması gereken pek çok faktör arasında en önemlilerinden birisi de yolcuların konforunu ve güvenliğini sağlayacak olan bir havalandırma sistemidir.Bu çalışmanın temel amacı, bir metro sisteminin halka cazip hale getirilmesi için gereken havalandırma sisteminin ölçütlerinin belirlenmesidir. Bu kapsamda metro sistemi bir bütün olarak ele alınmış, inşa ve işletim aşamalarındaki farklar göz önünde bulundurulmuştur. Ayrıca İstanbul ve Türkiye için kent içi ulaşımda çok önemli bir konumda olan Marmaray Projesi havalandırma sistemi tasarımı irdelenerek modern bir metroda olması gereken güvenilir ve ekonomik bir havalandırma sisteminin tasarımı, inşası, işletmeye alınması ve işletilmesinde dikkate alınması gereken noktalar vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrialization and consequent global urbanization yielded the severe problem of metropolitan transportation. The most effective solution to this problem seems to be the subway network systems. Moreover, subway systems are constructive means for urbanization and one of the basic factors for well being of people. So constructing of subway systems as more amenable equipments for service of people is a must. Hence, the ventilation system is one of the most important factors to be considered to fulfill the security and comfort of people in a subway system.Main purpose of this study is to reveal the criteria needed to evaluate such ventilation systems to attract the people?s interest and demand into subway systems. In this context, subway systems are considered as a whole by discriminating between construction and operation phases. Additionally, design of ventilation system of Marmaray Project which is at a very important position both for İstanbul and Turkey- is scrutinized by emphasizing of the necessary items to be considered for a reliable and economic system, covering of construction, implementation and operation stages at the same time.