Yapraktan mangan uygulamasının ekmeklik ve makarnalık buğdaylara etkileri
Effects of foliar applied manganese on bread and durum wheat
  1. Tez No: 256007
  2. Yazar: TUĞBAHAN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDİLEK GÜLMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada Eskişehir ekolojik koşullarında 2006/07 yılında, bitkilerin başaklanma devresinde bir defa olarak yapraktan uygulanan mangan (MnSO4.H2O olarak % 0.25 dozunda) gübresinin ekmeklik (Gün-91 ve İkice-96) ve makarnalık (Kızıltan-91 ve Çeşit-1252) çeşitlerde verim, verim öğeleri (bitki boyu, başak uzunluğu, başakçık sayısı, başakta tane sayısı, tek başak verimi ve bir tane ağırlığı) ve protein içeriğine etkileri incelenmiştir. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür.Araştırma sonuçlarına göre, Mn uygulaması incelenen özelliklerde kontrole kıyasla artış göstermiştir. Tane verimine ve bin tane ağırlığına yapraktan mangan uygulanması önemli bulunurken, tane protein içeriğine ve verime Çeşit x Mn interaksiyonu önemli olmuştur. Bu, her çeşidin Mn uygulamasına farklı tepki verdiğini göstermektedir. Ekmeklik buğday çeşidi olan Gün-91'in Mn uygulamasına duyarlı olduğu gözlenmiştir. Ancak tane veriminde ve tane protein içeriğindeki artış Mn uygulamasına makarnalık çeşit olan Çeşit-1252'nin olumlu tepki verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of foliar applications during booting stage on manganese (MnSO4.H2O) fertilizer on yield, yield components (plant height, spike length, spikelet per spike, kernels per spike, spike weight, and thousand grain weight) and protein of bread (Gün-91 and İkizce-96) and durum wheat cultivars grown under Eskişehir ecological condition in 2006/07 year. Field experiment was conducted in the randomized blocks split plot design with four replications.According to results, Mn application increased the investigated that of characters of wheat cultivars compared with control. Manganese application increased yield, yield components and protein content of cultivars. While grain yield and thousand grain weight were affected significantly by foliar application of Mn, protein content and grain yield were affected significantly by Cultivar x Mn application interaction. This showed that each cultivars reflected different response to Mn application. It was determined Gün-91 bread wheat variety was sensitive to Mn application and also, grain yield and protein content of Çeşit-1252 variety was affected positively. However, it was not found the difference of Mn application between bread and durum wheat varieties.