Matematiksel fizikte kullanılan bazı diferansiyel denklemlerin yaklaşık çözümleri üzerine
On approximation solutions of some differential equations in mathematical physics
  1. Tez No: 256033
  2. Yazar: HÜSEYİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Matematiksel fizik, mühendislik, biyoloji ve ekonomi gibi birçok farklı modern uygulamanın zorlamalarıyla oluşmuş diferansiyel denklemler mevcuttur. Bu denklemler klasik adi veya kısmi diferansiyel denklemlerin yetersiz kaldığı yerlerde önemli hale gelirler. Birçok farklı olayı tanımlamada daha gerçekçi ve başarılı sonuçlara sahip bu denklemlerin çözümlerini bulmak son yıllarda daha da önemli hale gelmiştir. Bu tezde, homotopi pertürbasyon metodu kullanılarak bu tür diferansiyel denklemlerin bazı örneklerinin yaklaşık ve tam çözümleri araştırıldı. Sadece birkaç iterasyonla elde edilen çözümler metodun ne kadar etkili ve iyi kurulmuş bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
There are some differential equations that originated from the modern applications in diverse fields such as mathematical physics, engineering, biology and economics. They turn out to be fundamental when the classical ordinary or partial differential equation-based models fail. These equations play an important role in explaining many different phenomena and also increasing attention is being paid to theirs analysis and numerical solutions. In this thesis, we used the homotopy perturbation method to construct the approximation and exact solutions for some examples of these differential equations. The method is an efficiency and powerful tool to search for solutions of differential equations with only a few iterations.