Sonlu elemanlar analizinde istatistiksel metotların kullanılması
Using statisticle methods in the finite elements analysis
- Tez No: 256054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dünyada bilgisayar teknolojisiyle birlikte sayısal yöntemler çok yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bunlara paralel olarak, sonlu elemanlar yöntemiyle yapılması istenilen analizlerin karmaşıklıkları ve büyüklükleri artmaktadır. Bu projede amaç; çok zaman alan veya uygulanması pratik olmayan sonlu elemanlar analizi problemlerinde istatistiksel metotlar kullanarak çok daha hızlı, pratik ve tutarlı çözümler elde edebilmektir.Bu çalışmada değişik oryantasyon açısına sahip tabakalı ankastre kompozit kirişlerin mekanik analizi, sonlu elemanlar yöntemiyle yapılmıştır. Çözüm için ANSYS 11.0 yazılım paketinden yararlanılmıştır. ANSYS yardımıyla elde edilen değişik oryantasyon açılarına sahip sonuçlar, istatistiksel yöntemlerden biri olan yanıt yüzey metodu ile değerlendirilmiştir. Bu işlem, Minitab 15.0 yazılım programı kullanılarak 2. dereceden polinomsal denklemler elde edilerek yapılmıştır.Denklemlerden elde edilen sonuçlar, sonlu elemanlar analizi sonuçları ile kıyaslanmıştır. Denklemlerde hata paylarının olduğu görülmüştür. İleriki çalışmalarda 3. veya 4. dereceden polinomsal denklemlerin kullanılması ile daha yaklaşık sonuçların elde edileceği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Together with the development of computer technology throughout the world, the use of digital methods has become very widespread. In parallel with this, the complexity and size of analyses requiring the finite element method is increasing. The purpose of this project; to employ statistical methods to obtain much faster, practical and consistent results from finite element analysis problems which would take a long time or be impracticable.In this work the mechanical analysis of imperfect angle-ply laminated embedded beams has been carried out using the finite element analysis method. The results have been obtained with the use of the ANSYS 11.0 software package. The results having differing orientation angles obtained from the ANSYS program have been evaluated using the statistical response surface method. This process was carried out using the Minitab 15.0 software program to generate second-degree polynomial equations.The results obtained from the equations were compared with the results from the finite element analysis. It was observed that the equations had margins of error. As a conclusion, it was decided that the use of third- and fourth-degree polynomial equations would give closer results in a future study.