Substituent effects on imidazole derivatives
İmidazol türevlerinde sübstitüent etkisi
- Tez No: 256076
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Üç bölümden oluşan bu tez 1,3-disübstitüye imidazolyum bromürlerin (1-5) sentezi ve katalitik özellikleriyle ilgilidir. Birinci bölüm imidazollere ait temel bilgiler, önemi ve kullanımları hakkında kısa bir derlemedir. İkinci bölümde deneysel veriler ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır. Üçüncü bölüm 1,3-disübstitüye imidazolyum tuzlarının sentezi, yapı aydınlatılması ve Pd(OAc)2 varlığında C-C eşleşme (Suzuki ve Heck) tepkimelerindeki katalitik aktivitelerinin incelenmesini kapsamaktadır. Bu çalışmada seri halinde azot atomuna bağlı ?- ve ß- ester içeren imidazolyum tuzları (1a-1b; 2a-2b; 3a-3b; 4a-4b; 5a-5b) sentezlenmiştir.Sentezlenen imidazolyum tuzlarının yapıları aydınlatıldıktan sonra (IR, 1H NMR ve 13C NMR), Pd(OAc)2 varlığında Suzuki ve Heck eşleşme tepkimelerindeki katalitik aktivite araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis that consists of three parts is related with 1,3-disubstituted imidazolium bromide (1-5) and their catalytic properties. The first part is a concise review about imidazoles and their importance and usage. In part two the experimental details were given. Part three covers the synthesis, characterization and in situ catalytic activities for the Suzuki and Heck coupling reactions of 1,3-disubstituted imidazolium salts in presence of Pd(OAc)2. In this study, series of 1,3-disubstituted imidazolium salts which contains ?- and ß- ester groups on nitrogen atom (1a-1b; 2a-2b; 3a-3b; 4a-4b; 5a-5b) were synthesized.After characterization of imidazolium salts by spectroscopic methods (IR, 1H NMR ve 13C NMR), catalytic activities of all the related salts in the presence of Pd(OAc)2 for Suzuki and Heck reactions were examined.