Bazı heterosiklik maddeler üzerine moleküler orbital hesaplamaları
- Tez No: 35224
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada bazı imidazol ve benzimidazol türevleri üzerinde semiempirik yöntemler kullanılarak elde edilen teorik veriler değerlendirilmiş, bu veriler mümkün olan yerlerde sıvı ortanı çalışmalarından elde edilen veriler ile karşılaştırılmış! ir. Teorik hesaplamalar ile elde edilen enerji değerleri, oluşum ısıları ve elektronik yoğunlukları sırası ile kararlılık saptanması, protonlarıma enerjisi hesaplanması, proionlanma merkezinin, nitronlanma konumunun saptanması ve tautomerik denj*e ve kinetik nitrolanma hızına sübstitüeni etkileri tartışılmıştır. Deneysel asillik sabitleri ile hesaplanan proionlanma enerjileri arasında ve deneysel nitrolanma kinetik hız sabitleri ile moleküllerin 1IOMO enerjileri ile nitronyum iyonunun l,UMO enerjisi farkları arasında çok iyi uyumlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study semiemprical techniques were applied on some imidazole and benzimidazole derivatives to compute theoretical data. The computed data were evaluated and correlations with solution.data were searched where, it. was possible. The computed energy, heat, of formation, electronic density data were tested on the stability determination, calculation of protonation energies, conformation of the protonation centre, determination of the tautomeric equilibrium constants and searching the effect of substituents on the nitration kinetic rates. Excellent correlations between the computed protonation energies and experimental acidity constants and between the experimental nitration kinetic rates and the differences of computed HOMO of molecule and LUMO of nltronium ion were found.