Tarihsel Orta Anadolu arazi kullanım dokusundaki mera bitkilerinin toprak kalitesine etkileri
Effects of grazing land crops on the soil quality under texture using the land in historical Center Anatolia
- Tez No: 256084
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, tarihsel anadolu arazi kullanım dokusunda, kuraklık ve rüzgar erozyonu tehdidine en çok maruz kalan Karapınar rüzgar erozyonu koruma sahasında günağılı toprak serisi üzerinde bulunan geleneksel mera bitkilerinin kök rizosfer bölgelerinde toprak agregat yapısı oluşumuna ve toprak kalitesine etkisini belirlemektir. Merada bulunan Çoban yastığı (Acanthalimon spp.), Uyuz Otu (Scobiosa. spp.) ve Geven (Astragalus micracophalus) bitkileri incelenerek arazi koruma çalışmalarının etkisi nicel olarak ortaya konulmuştur. Çalışma sonrasında arazi kullanımının toprak kalitesine olan etkisi fiziksel, kimyasal, mineralojik analizlerle analitik olarak ortaya konmuştur. Böylece, İç Anadolu Meraları için uygun bir sürdürülebilir arazi kullanım modeli oluşturulmuştur.Anahtar Kelime: Karapınar, agregat, toprak kalitesi
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effects of traditional grazing crops that growth on the ?günağılı? soil serial in the root rhizospfere zone on the soil aggregate structure its formed and the soil quality in Karapınar wind erosion protection that subjected to violence drought and wind erosion Texture Using The Land In Historical Center Anatolia. The snow astragalus (Acanthalimon spp.), scobiosa (Scobiosa. spp.) ve astragalus (Astragalus micracophalus) crops were examined in grazing land. In conclusion, the effects of land use on the soil quality that determined physical, chemical and mineralogical analyses were determined as analytical. Therefore, the most appropriate sustainable land use model was built up for Center Anatolia grazing land.