Renewable energy sources
Yenilenebilir enerji kaynakları
  1. Tez No: 256108
  2. Yazar: CEMAL ZERAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
20. yüzyılın sonu ve 21.yüzyılın başında enerji talebi artmıştır ve bilim adamları bu enerji talebine karşılık çözümler üretmeye yeltendiler. Diğer taraftan, enerji talebinin ve tüketiminin artışı ile bilim adamları, dünyamızın enerji kaynaklarının çok sınırlı olduğu ve enerji tüketiminin sınırlı kaynakları tükettiği ve dünyayı kirlettiği sorunuyla yüzleşmek zorunda kaldılar. Bu, bilim adamlarını, dünyamızın enerji ihtiyacını, dünyayı kirletmeden ve sınırlı enerji kaynaklarını tüketirken dünyanın yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya yönelik, bütünüyle yenilenebilir yeni çözümler bulmaya yöneltti.Bu tezde, yenilenebilir enerji kaynakları teknolojileri ile ilgili bilgi verilmektedir. Rüzgar ve güneş enerjisi teknolojileri daha çok önemsenmekle birlikte, jeotermal, hidrolik, dalga, gelgit, biyokütle ve hidrojen gibi diğer yenilenebilir enerji teknolojileri de anlatılmıştır. Türkiye'deki yenilenebilir enerji uygulamaları, politikaları, mevcut yasalar, kurumlar ve Ar-Ge çalışmaları ile ilgili güncel bilgiler ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
At the end of 20th and the beginning of 21th century, energy demand has increased and scientists attempted to find solutions for compensating this energy demand. On the other hand, with the increase of energy demand and consumption, scientist had to face another issue that our World?s energy resources are very limited and increasing demand is consuming our limited resources and polluting our World. This challenged the scientists to find new solutions like renewable energy sources that compensate our world?s energy demand without polluting and consuming limited energy sources.In this dissertation, information on technologies of renewable energy resources is given. Wind and solar energy are emphasized but geothermal, hydropower, wave, tidal, biomass and hydrogen energies are also discussed. Current information and proposals on renewable energy applications, policies, laws, institutions and R&D studies in Turkey are given.