Alfa lipoik asitin çipura (Sparus aurata), hamsi (Engrailus engrasichalus) ve palamut (Sarda sarda)'un protein kalitesine olan etkisinin in vitro koşullarda incelenmesi
The in vitro investigation of alpha lipoic acid supplementatıon on protein quality of sea bream (Sparus aurata), anchovy (Engrailus engrasichalus) and atlantic bonito (Sarda sarda)
  1. Tez No: 256109
  2. Yazar: GAMZE ÖZKALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, çipura, hamsi ve palamut türlerine Fe+2 katalizli oksitlendirme sistemi kullanılarak bir antioksidan olan alfa lipoik asitin protein kalitesine etkisi araştırılmıştır. Protein oksidasyonunu belirlemek için protein karbonil (nmol karbonil/mg protein) ve protein denatürasyonunu belirlemek için sodyum dodesil sülfat poliakrilamid jel elektroforezi (SDS-PAGE) kullanılmıştır. Genel lineer model (GLM) kullanılarak yapılan istatistiksel analiz sonucunda, karbonil düzeyini önemli oranda azaltan alfa lipoik asit miktarı çipura için %1 ve palamut için %0.5 olarak tespit edilmiştir. Hamsi için ise %0.5 ve %0.1 düzeylerinde alfa lipoik asit eklemesinin protein karbonil düzeyini önemli oranda azalttığı, fakat %1 düzeyinde alfa lipoik asit eklemesinin protein karbonil düzeyi üzerine önemli bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Protein bantlarının elektroforetik analizi sonucunda, alfa lipoik asitin bir antioksidan olarak protein bantlarının yoğunluğunun muhafazasında önemli bir etkiye sahip olmadığı hatta hamsi ve palamut gibi koyu renkli kasa sahip balıklarda %1 gibi yüksek düzeylerde kullanıldığında prooksidan olarak görev yaptığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of alpha lipoic acid as an antioxsidant on protein quality of sea bream, anchovy and Atlantic bonita oxidized with Fe+2 catalyzed oxidation system were investigated. Protein carbonyl (nmol carbonyl/ mg protein) and sodium dodecyl sulfade polyacrylamide gel elctrophoresis (SDS-PAGE) were used to determine protein oxidation and denaturation, respectively. As a result of this study, a significantly decrease in the amount of protein carbonyl was obtained with 1% alpha lipoic acid supplementation for seabream and 0.5% alpha lipoic acid supplementation for Atlantic bonita. In anchovy, the amount of protein carbonyl decreased with 0.1% and 0.5% alpha lipoic acid supplementation. However, 1% alpha lipoic acid supplementation did not effect on the amount of protein carbonyl. Results from electrophoresis anaylses indicated that the alpha lipoic acid did not show a good antioxidant property for these species and also it showed prooxidant activity in the dark muscle of fish when it was used of the ratio of 1%.