Renewable energy sources in buildings
Binalarda yenilenebilir enerji kaynakları
  1. Tez No: 584461
  2. Yazar: ALİCAN ŞEVKİ ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Değişen yaşam koşularında enerjiye olan ihtiyaç her zamankinden daha fazladır. Modern gelişim hareketiyle artan şehirleşme ve dünya nüfusu çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Fosil bazlı yakıtların yakın zamanda tükenecek olması ülkelerin kaynağı doğada bulunan yenilenebilir enerji üretimine yönlendirmiştir. Ayrıca bu yakıtların üretiminde ve tüketiminde çevreye verilen zarar geri dönülemez bir hal almıştır. Gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya bırakmak zorlaşmıştır. Bu nedenle ihtiyaç duyulan yaşamsal çevreye etkisi daha az olan yenilenebilir enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda çatı kavramları ve bileşenleri anlatılmış, güneş ve rüzgar sistemlerinden aktif ve pasif olarak yararlanma prensipleri açıklanmış uygulanmış olan sistemler incelenmiştir. Bu çalışmalar sonucunda Türkiye ve yurtdışında mevcut güneş ve rüzgar kapasiteleri buna ek olarak yağmur suyu toplama sistemlerinin gelişimi uygulama yöntemleri ve yapılan teşvikler grafiklerle açıklanmıştır. Araştırmalar sonucu elde edilen veriler Türkiye ve yurtdışında örneklerde yenilebilir enerji kaynaklarının kullanımına ait örnekler incelenmiştir. Bu örneklerden yola çıkarak mimari tasarımın çevreye duyarlı, karbon salınımı düşük ve ülke ekonomisinin dışa bağımlılığını azaltmak ve katma değer sağlayan yapılar üretmek için konut örneği verilerek tasarım sürecine katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for energy with changing living conditions is greater than ever. Increasing with the modern development movement, the urbanization and world population are growing rapidly. The fact that fossil-based fuels will soon be depleted led the countries to produce renewable energy whose source is found in nature. Furthermore, the damage to the environment in the production and consumption of these fuels has become irreversible. It has become difficult to leave a sustainable world for future generations. Therefore, there is a need for renewable energy resources with less impact on the needed biological environment. In this context, the key concepts and components were explained and the principles of benefiting from the solar and wind systems actively and passively were clarified, and applied systems were examined. As a result of these studies, the current solar and wind capacities in Turkey and abroad, in addition to the development of rainwater collection systems, application methods and incentives granted were explained with graphics. The data obtained from the researches and the samples regarding the use of renewable energy sources in Turkey and abroad were examined. Based on these examples, it was aimed to contribute to the design process by providing a housing sample which has an environment-friendly architectural design and low carbon emission to reduce the dependence of the country's economy on the foreign countries and to provide added value.